Posiadacze iPhone'ów są bogatsi, dlatego płacą więcej za usługi. No i mamy pozew...

Posiadacze iPhone'ów są bogatsi, dlatego płacą więcej za usługi. No i mamy pozew...

Posiadacze telefonów Apple iOS są przeciętnie bogatsi niż użytkownicy Androida. Przynajmniej tak twierdzi firma DoorDash, której usługi są droższe dla posiadaczy iPhone'ów, niż smartfonów z Androidem.

Użytkownicy Apple mają grubsze portfele?

Dostawy żywności stały się rozwijającą się branżą w Polsce, gdzie znane są firmy takie jak Bolt czy Wolt. Podobny trend można zaobserwować w Stanach Zjednoczonych, gdzie jednym z liderów tego sektora jest firma DoorDash. Jednak teraz DoorDash znalazło przed sądem w związku z oskarżeniami o nieprawidłowości w ustalaniu cen. Co czyni ten pozew szczególnie interesującym, to fakt, że dotyczy on różnic w cenach pomiędzy użytkownikami systemu iOS a Androida. Okazuje się, że użytkownicy telefonów z systemem iOS płacą więcej za wysyłkę.

DoorDash zostało oskarżone o pobieranie większych opłat od użytkowników iPhone'ów niż tych z Androidem.

Według pozwu przeciwko DoorDash, firma uwzględnia fakt, że użytkownicy iPhone'ów są zazwyczaj bogatsi niż użytkownicy Androida (co wynika z faktu, że ceny telefonów z systemem iOS są z reguły wyższe niż telefony z systemem Android). Na podstawie tego założenia, według pozwu, ceny na platformie iOS są ustalane na wyższym poziomie. DoorDash nadużywa tej sytuacji, wykorzystując fakt, że użytkownicy iOS, jako ogólnie bardziej zamożni, nie mają takiego problemu z dopłacaniem do usług. W sieci pojawiły się zrzuty ekranu porównujące ceny zamówień z tych samych restauracji w tym samym miejscu na urządzeniach z systemem Android i iOS, które wykazują różnice w kwotach.

Istnieje kilka obszarów, w których może dochodzić do manipulacji cenami. Jednym z nich jest opłata abonamentowa, która czasami dodaje dodatkowego dolara do podstawowej opłaty za dostawę. Innym przypadkiem jest opłata za rozszerzony zasięg, która jest nieco abstrakcyjna i niejasno zdefiniowana. Dotyczy ona dostawy na większą odległość niż jest to normalne dla danej restauracji. W rezultacie, podczas gdy użytkownicy Androida nie muszą płacić żadnego dodatku, ponieważ są wystarczająco blisko restauracji, użytkownicy iOS w tej samej lokalizacji i tej samej odległości są obciążani tą dodatkową opłatą z niejasnego powodu.

Pozew złożony przez przez mieszkańca Maryland, Rossa Hecoxa, domaga się ogromnej grzywny w wysokości 1 miliarda dolarów za rzekomy nieuczciwy system cenowy. Oczywiście DoorDash zaprzecza tym twierdzeniom, twierdząc, że ich opłaty są odpowiednio ujawniane. Rzecznik DoorDash stwierdza: „Roszczenia wysunięte w skardze są bezpodstawne. Zapewniamy, że opłaty są ujawniane podczas całego doświadczenia klienta… Budowanie tego zaufania jest niezbędne… Będziemy nadal dążyć do tego, aby nasza platforma działała jeszcze lepiej dla klientów i będziemy energicznie walczyć z tymi zarzutami”.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Posiadacze iPhone'ów są bogatsi, dlatego płacą więcej za usługi. No i mamy pozew...

 0