Poznaliśmy koszty produkcji Vision Pro. Apple zarabia krocie na tych goglach

Poznaliśmy koszty produkcji Vision Pro. Apple zarabia krocie na tych goglach

Apple zaszokowało branżę, potwierdzając pogłoski o sugerowanej cenie detalicznej 3500 dolarów za headset Vision Pro. Wielu uważało, że to niedorzeczna cena i część nadal podtrzymuje tę opinię po premierze gogli. Jednak analitycy przeanalizowali koszty produkcji tego urządzenia i okazuje się, że te są wyższe niż w przypadku większości konsumenckich zestawów słuchawkowych VR dostępnych w sprzedaży detalicznej. Apple wciąż jednak zarabia krocie na Vision Pro. 

Pomimo porównań do typowych urządzeń VR i AR, Apple Vision Pro nie jest typowym headsetem wirtualnej lub rozszerzonej rzeczywistości. Ani razu gigant technologiczny nie określił go w ten sposób, decydując się na nazwanie go „komputerem przestrzennym” lub headsetem „rzeczywistości przestrzennej”. Nie obsługuje nawet natywnie aplikacji VR ani AR, chociaż sprytni programiści, tacy jak Revolution Games, wymyślili obejścia, aby „zmusić” Vision Pro do przejścia w tryb pseudo-VR/AR.

Analitycy przeanalizowali koszty produkcji Vision Pro od Apple i te rzeczywiście są wyższe niż konkurencyjnych gogli. 

Niezależnie od tego, jak będziemy go sklasyfikować, wszyscy mogą zgodzić się, że jego cena wynosząca 3500 dolarów stanowi barierę, którą trudno przeskoczyć większości zainteresowanych sprzętem. Pomijając jego wyjątkowość, sugerowana cena detaliczna Vision Pro znacznie przewyższa typową startową cenę większości konkurencyjnych urządzeń z podobnymi komponentami. Jednak ostatnie badania przeprowadzone przez firmę Omdia pokazują, że wyprodukowanie Vision Pro kosztuje więcej niż w przypadku innych tego typu gogli dostępnych w sprzedaży detalicznej – znacznie więcej.

vision pro bom

Starszy dyrektor ds. badań w firmie Omdia, David Hsieh, podliczył koszty komponentów i z jego wyliczeń wynika, że główne wyświetlacze Vision Pro (wewnątrz) kosztowały 456 dolarów – prawie tyle, ile cena detaliczna Sony PS VR2. Dodając dodatkowy ekran (ten, który pokazuje świat zewnętrzny), koszty samych wyświetlaczy rosną do 526 dolarów przekraczając cenę sklepową nie tylko PS VR2, ale i Meta Quest 3. To jednak dopiero początek.

Rośnie niezadowolenie z Apple Vision Pro. Klienci zwracają sprzęt

Drugim najdroższym komponentem Vision Pro są wbudowane procesory. Podstawowy układ M2 jest taki sam, jak w najnowszych MacBookach. Obsługuje główne zadania urządzenia – uruchamianie systemu VisionOS, aplikacji i renderowanie grafiki. Drugi układ, R1, zarządza danymi dostarczanymi przez zewnętrzne kamery, czujniki i mikrofony. Razem te komponenty kosztują Apple około 240 dolarów za parę. Z perspektywy czasu Meta korzysta tylko z jednego procesora, znacznie tańszego Snapdragona XR2 Gen 2, a PS VR2 nie ma nawet wbudowanego układu, decydując się na połączenie z PS5.

Uwzględniając wszystkie inne komponenty urządzenia, całkowite zestawienie materiałów (BOM) Apple dla Vision Pro wynosi aż 1542 dolarów – ponad trzykrotność sugerowanej ceny detalicznej PS VR2 i Quest 3. Szkoda jednak, że Omdia nie dostarczyła zestawień BOM dla PS VR2 ani Quest 3 w celu porównania kosztów firm. Jednak nawet jeśli doliczymy inne koszty (transport, marketing itd.) wychodzi na to, że Apple wciąż zarabia krocie na Vision Pro, a zapewne gogle drugiej i trzeciej generacji będą charakteryzowały się lepszą jakością i wydajnością, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów i zachowaniu obecnej ceny.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Poznaliśmy koszty produkcji Vision Pro. Apple zarabia krocie na tych goglach

 0