Zatrudniony do pracy rządowej wynajmował pracownika z Chin. Wyłudził blisko 1 mln USD

Zatrudniony do pracy rządowej wynajmował pracownika z Chin. Wyłudził blisko 1 mln USD

Amerykańskie organy ścigania ujawniły poważne naruszenie zasad bezpieczeństwa narodowego: obywatel USA Minh Phuong Ngoc Wong, nieposiadający ani formalnego wykształcenia, ani doświadczenia zawodowego, przez kilka lat podszywał się pod wykwalifikowanego programistę i otrzymywał wynagrodzenie za pracę, którą w rzeczywistości wykonywał jego znajomy z Chin. W ten sposób Wong wyłudził od amerykańskich kontrahentów federalnych niemal milion dolarów, a do systemów rządowych USA uzyskano nieautoryzowany dostęp z Państwa Środka.

40-letni Wong, mieszkający w stanie Maryland, ubiegał się o zdalną pracę w firmie IT z siedzibą w Wirginii, która realizowała kontrakty dla amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA). W swoim sfałszowanym CV wpisał dyplom Uniwersytetu Hawajskiego oraz 16 lat doświadczenia w tworzeniu oprogramowania. Został przyjęty, przeszedł proces rekrutacyjny i otrzymał firmowego laptopa oraz dostęp do rządowych systemów informatycznych.

Problem? Wong nie miał pojęcia, jak wykonywać powierzone mu obowiązki. Rozwiązanie? Przekazał pracę znajomemu z Chin – mężczyźnie zidentyfikowanemu w dokumentach sądowych jedynie jako John Doe, którego poznał... na platformie gier online.

Doe wykonywał zadania programistyczne z Shenyang w północno-wschodnich Chinach, logując się do amerykańskich systemów rządowych zdalnie za pośrednictwem danych dostępowych Wonga. Brał udział w spotkaniach online z przedstawicielami FAA, posługując się tożsamością Amerykanina. Wong dwukrotnie wysłał mu również laptopy do Chin. Za swoją rolę pośrednika zatrzymywał od 20 do 30% wypłat, a resztę przesyłał współspiskowcowi.

USA: Naruszenie bezpieczeństwa narodowego

Prokurator federalny Kelly O. Hayes określił działania Wonga jako rażące zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego: " Pan Wong naraził Stany Zjednoczone i ich obywateli na poważne ryzyko, planując i uczestnicząc w tym oszukańczym procederze. Umożliwił nieautoryzowany dostęp do poufnych systemów rządowych USA oraz danych związanych z obronnością".

W śledztwie prowadzonym przez FBI i Departament Sprawiedliwości ustalono, że przez kilka lat kilkunastu kontrahentów rządowych wypłaciło Wongowi łącznie ponad 970 tysięcy dolarów, nie zdając sobie sprawy, że ich „pracownik” zleca wszystkie obowiązki komuś innemu – i to osobie mieszkającej w kraju uznawanym za jednego z głównych rywali geopolitycznych USA.

Lawina oszustw przy pracy zdalnej

To nie pierwszy tego typu przypadek. Jak informuje portal Law360, w ostatnich miesiącach w USA zatrzymano co najmniej trzech innych podejrzanych, którzy pomagali obywatelom Korei Północnej zdobywać zdalne stanowiska w amerykańskich firmach IT. Celem tych działań było obchodzenie sankcji międzynarodowych i zdobywanie dewiz.

W marcu opisywano również inny szokujący przypadek: amerykański inżynier jakości, który jednocześnie pracował w aż dziewięciu firmach technologicznych. Przez lata prowadził coś na kształt własnego przedsiębiorstwa, zatrudniając innych do wykonywania swoich obowiązków, podczas gdy sam inkasował wynagrodzenia i delegował podwładnego na spotkania oraz rozmowy rekrutacyjne.

Zdalna praca – eldorado dla oszustów?

Pandemia COVID-19 otworzyła nowy rozdział w historii zatrudnienia, popularyzując model pracy zdalnej. Jednak wraz z wygodą i elastycznością pojawiły się również nowe możliwości nadużyć, z których chętnie korzystają cyberprzestępcy i oszuści. Przypadek Wonga pokazuje, jak pozorna anonimowość i dystans fizyczny mogą być wykorzystywane do obchodzenia systemów kontroli i rekrutacji, nawet w instytucjach związanych z bezpieczeństwem publicznym.

Amerykańskie służby zapowiedziały zaostrzenie procedur weryfikacyjnych oraz wzmożony nadzór nad firmami realizującymi kontrakty federalne. Eksperci ds. bezpieczeństwa podkreślają jednak, że bez szerszego wdrożenia systemów biometrycznych, certyfikowanych kanałów dostępu i dokładnych audytów, podobne oszustwa mogą się powtarzać.

Wong przyznał się do winy i oczekuje na ogłoszenie wyroku. Grozi mu wieloletnie więzienie oraz obowiązek zwrotu nienależnie uzyskanych środków.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zatrudniony do pracy rządowej wynajmował pracownika z Chin. Wyłudził blisko 1 mln USD

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł