Pracownik Asusa: AMD celowo obniża taktowania Boost w Ryzenach 3000

Pracownik Asusa: AMD celowo obniża taktowania Boost w Ryzenach 3000

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o dziwnym zachowaniu procesorów Ryzen 3000, które na różnych płytach głównych osiągają różne częstotliwości taktowania w trybie Boost, często wyraźnie odbiegających od deklaracji producenta. Głos w sprawie postanowił zabrać pracownik Asusa, który stwierdził, że to AMD redukuje prędkości Boost układów z rodziny Ryzen 3000 do bardziej umiarkowanego poziomu, ponieważ te podawane w specyfikacji są podobno zbyt agresywne, dlatego też zdecydowano się je nieco ograniczyć, by zwiększyć długowieczność procesorów. Trzeba przyznać, że jest to dość zaskakująca informacja i jeśli się potwierdzi, może przysporzyć czerwonej ekipie pewnych problemów, dlatego też ciekawi jesteśmy jak zareaguje AMD w tym przypadku.

Pracownik Asusa stwierdził, że to AMD redukuje prędkości Boost układów z rodziny Ryzen 3000, by zwiększyć długowieczność procesorów.

Źródło: Guru3D

Od niedawna w sieci trwa dyskusja na temat tego, czemu procesory Ryzen 3000 osiągają różne częstotliwości taktowania na różnych modelach płyt głównych (nawet z tym samym flagowym chipsetem X570). Pracownik Asusa, znany jako shamino, który jest wewnętrznym overcklockerem tajwańskiego przedsiębiorstwa, wprost przyznał, że to właśnie AMD ograniczyło maksymalne taktowania w trybie Boost wraz z nowszymi wersjami AGESA. Motywacją do podjęcia takiego kroku przez producenta miała być chęć zapewnienia dłuższej żywotności swoich nowych 7 nm CPU. Jest to pierwszy raz, kiedy ktoś z wewnątrz tłumaczy, skąd biorą się rozbieżności z prędkością Boost na poszczególnych płytach głównych i spodziewać można się, że wielu użytkownikom Ryzenów 3000 nie przypadnie to do gustu.

Nowe Ryzeny osiągają różne taktowanie Boost na różnych płytach głównych

Pracownik Asusa na jednym forum napisał, że przy każdym wydaniu nowego BIOS-a pytany jest o prędkości Boost i jak przyznał nie testował jeszcze nowszej wersji AGESA, która zmienia obecny stan trybu Boost 1003 czy nawet 1004. Twierdził jednak, że wie o wprowadzonych zmianach, które wynikały wprost ze zbyt agresywnego taktowania i obecne prędkości Boost mają zapewniać lepszą niezawodność. Shamino wspomina też, że słyszał, iż w przyszłości pojawić może się wersja, która pozwoli modyfikować ten aspekt, ale nie podał żadnych szczegółów (być może producenci płyt głównych zyskają tu więcej swobody). Nie pozostało nam więc nic innego, jak czekać na rozwój sytuacji.    

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pracownik Asusa: AMD celowo obniża taktowania Boost w Ryzenach 3000

 0