Premiera Snapdragona 670. Co nowego oferuje SoC od Qualcomm?

Premiera Snapdragona 670. Co nowego oferuje SoC od Qualcomm?

Podczas gdy świat żyje informacjami o superwydajnych układach Snapdragon, ich producent postanowił wydać procesor ze średniej półki wchodzący w skład serii Snapdragon 600. Snapdragon 670, bo o nim mowa, to pełnoprawny następca obecnego na rynku od ubiegłego roku Snapdragona 660. Pierwszym dość istotnym detalem jest fakt, że układ wykonano w 10 nm procesie technologicznym, co powinno pozwolić na zużycie mniejszej ilości energii. Podobnie jak SD710, SD670 posiada osiem rdzeni Kyro 360 - dwa z nich zostały oparte na technologii Cortex A75, a 6 pozostałych na Cortex A55. Większe rdzenie są określane mianem Gold i skupiają się przede wszystkim na wydajności, co oznacza, że są kręcone do 2,0 GHz, natomiast mniejsze pracują z częstotliwością 1,7 GHz.

Według Qualcomm Snapdragon 670 jest o 15% szybszy od poprzedniego modelu.

Premiera Spandragona 670. Co nowego oferuje SoC od Qualcomm?

Przyglądając się pamięci cache warto wspomnieć o obecności 64 i 32 kilobajtów L1 (odpowiednio rdzenie Gold i Silver), L2 o pojemności 246 i 128 kB (Gold/Silver), a także łączącym oba rodzaje rdzeni 1 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Wszystko to gwarantować ma lepszą wydajność procesora względem wcześniejszych modeli, choć wielu ekspertów uważa, że ta będzie zbliżona do poprzednika, czyli Snapdragona 660 - sam Qualcomm podaje, iż SD670 oferuje o 15% lepsze osiągi (dla przykładu Snapdragon 710 wykręca o 35% mocniejsze rezultaty względem SD660). Natomiast w kwestii układu graficznego Qualcomm zdecydował się na użycie Adreno 615, ale niestety tutaj większej ilości szczegółów nie poznaliśmy. Wiadomo jedynie, że proponuje lepsze o 25% renderowanie graficzne względem obecnego w Snapdragon 660, Adreno 512. Do tego posiada wsparcie dla rozdzielczości FHD+ i oferuje "wydajność w grach na miarę konsol", co wydaje się bardzo śmiałym twierdzeniem.

Premiera Spandragona 670. Co nowego oferuje SoC od Qualcomm?

Producent bez wątpienia położył duży nacisk na kwestię sztucznej inteligencji i maszynowe uczenie, dzięki czemu nowy SoC oferuje bajery, które wcześniej nie były obecne w serii Snapdragon 600. Odpowiada za to koprocesor Hexagon 685 DSP charakteryzujący się wydajnością 1,8 raza większą względem poprzednika. Jeśli chodzi o pozostałe nowinki, warto wspomnieć o procesorze przetwarzania obrazu Spectra 250 (pierwszy raz w serii SD600) obsługującym maksymalnie 25-megapikseli w pojedynczej kamerze i 16 Mpix dla podwójnych aparatów, trybie slow-motion, a także nagrywaniu wideo w standardzie 4K przy zachowaniu 30 klatek na sekundę. Za obsługę sieci LTE odpowiada modem Snapdragon X12, a nie zabrakło również obsługi Bluetooth 5.0. SoC jest już dostępny na rynku, a to oznacza, że twórcy smartfonów mogą montować go w najnowszych propozycjach. Przy okazji Qualcomm potwierdził, że jest to kompletnie odmienna konstrukcja niż Snapdragon 710, dzięki czemu bez problemu da się go zamontować w telefonach ze średniej półki.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Premiera Snapdragona 670. Co nowego oferuje SoC od Qualcomm?

 0