Principled Technologies tłumaczy się z nierzetelnych testów Core i9-9900K

Principled Technologies tłumaczy się z nierzetelnych testów Core i9-9900K

Principled Technologies odpowiedziało na krytykę wykonanych przez siebie testów porównawczych (zleconych przez Intela) procesorów Ryzen 7 2700X oraz droższego o blisko 70% nowego flagowca Niebieskich - Core i9-9900K. Firma przeprosiła za opóźnienie w odpowiedzi na te zarzuty, tłumacząc się gorącym okresem i zapewniła, że od 16 lat testuje produkty klientów, ponieważ cieszy się ich zaufaniem. Podkreśliła też, że współpracuje z wieloma partnerami, nie tylko Intelem, ale i AMD, Microsoftem, Google, Dellem czy HP. PT odniosło się też do konkretnych zarzutów. I tak, dowiadujemy się, że zdecydowano się na przeprowadzenie testów w rozdzielczości 1080p, ponieważ sprawdzana była tu wydajność CPU, a nie GPU, w związku z tym zdecydowano się na wciąż najpopularniejsze Ful HD (firma bazuje na danych ankiet Steam, gdzie taka rozdzielczość deklarowana jest przez przeszło 62% graczy). Trzeba przyznać, że jest to wyjątkowo chybiona argumentacja, ponieważ mówimy tu o drogim flagowym 8-rdzeniowym procesorze, na który zdecydują się zapewne entuzjaści PC i najbardziej wymagający gracze. Wystarczyło napisać, że w testach chciano uzyskać scenariusz, w którym GPU nie będzie stanowić wąskiego gardła.  

Principled Technologies odpowiedziało na krytykę wykonanych przez siebie testów porównawczych (zleconych przez Intela) procesorów Ryzen 7 2700X oraz droższego o blisko 70% nowego flagowca Niebieskich - Core i9-9900K.

Principled Technologies tłumaczy się z nierzetelnych testów Core i9-9900K

Następnie Principled Technologies odniosło się do krytyki w temacie zastosowanego chłodzenia, gdzie procesor Intela otrzymał cooler klasy premium  Noctua NH-U14S, a Ryzen 7 2700X jedynie Wraith Prism, który znajdziemy w zestawie z procesorem. Firma tłumaczy, że pozostała przy stockowym rozwiązaniu AMD, ponieważ Czerwoni „twierdzą, że to dobry cooler”. PT usprawiedliwia też wykorzystanie NH-U14S TR4-SP3 w przypadku procesora Ryzen Threadripper 2990WX, gdzie sam producent podaje w specyfikacji, że jego limit TDP to 250 W, czyli jest on taki sam jak dla 2990WX, co oznacza, że nie otrzymujemy żadnego zapasu. Noctua zaleca również dodatkowy wentylator NF-A15, który nie znajduje się w zestawie, ale pomóc ma zwiększyć taktowanie Precision Boost. Sprawia to, że cooler ogranicza w tym przypadku 32-rdzeniowego Threadrippera, a dla porównania TDP testowanego w tym samym zestawieniu Core i9-9980XE wynosi 165 W.  

Tłumaczenia Principled Technologies w zakresie zastosowanych pamięci sugerują zaś brak podstawowej wiedzy na temat ograniczeń kontrolera zastosowanego w platformie AMD Ryzen lub celowe działanie mające na celu sprawić, by konkurencja wypadła lepiej. Nie podano żadnej przyczyny, dlaczego zastosowano konfigurację 4 modułów i dual-rank dla mainstreamowego procesora stacjonarnego Ryzen 7 2700X , który posiada dwukanałowy kontroler. Nie od dziś wiadomo przecież, że Ryzeny nie najlepiej wypadają z modułami dual-rank, szczególnie przy wykorzystaniu wszystkich 4 slotów pamięci na płycie głównej. Podanie jedynie, że wykorzystano DRAM pracujący z prędkością  2933 MHz, nie wyjaśnia praktycznie nic, a warto dodać, że AMD zaleca wykorzystanie 2 modułów single-rank. Co więcej, wykorzystano tu 32 GB DDR4 i w związku z tym nasuwa się pytanie, czemu nie 16 GB, które jest zdecydowanie popularniejszą ilością według ankiety Steam, którą podobno PT się sugerowało w doborze konfiguracji testowej.   

Principled Technologies przyznało się także do włączenia trybu gry (Game Mode) w narzędziu Ryzen Master, które wyłącza połowę rdzeni procesora, twierdząc, że dotychczas uzyskiwało w ten sposób najlepsze rezultaty, ale najwyraźniej zapomniało, że tyczy się to jedynie Threadripperów, a nie mainstreamowych CPU Ryzen. Firma obiecała ponownie przetestowanie układu Ryzen 7 2700X  z wyłączonym tym trybem, ale warto byłoby również, by zaktualizowała narzędzie Ryzen Master i ponownie przeprowadziła benchmarki Threadrippera 2990WX z Dynamic Local Mode, co powinno wyraźnie poprawić jego wyniki. Poza tym, nie można zapomnieć, że porównywane są tu ze sobą procesory Ryzen 7 2700X i Core i9-9900K, które kosztują odpowiednio 319 USD i 530 USD. Różnica w cenie jest więc naprawdę duża i nawet pomimo przewagi w grach flagowca Intela, nie można mówić o większej opłacalności. Lepiej poczekać jednak na niezależne testy nowych CPU Niebieskich, które już niebawem, więc nie zapominajcie regularnie nas odwiedzać.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Principled Technologies tłumaczy się z nierzetelnych testów Core i9-9900K

 0