PrintNightmare sprawia problemy. Nowy patch Windows podobno całkowicie psuje drukowanie sieciowe

PrintNightmare sprawia problemy. Nowy patch Windows podobno całkowicie psuje drukowanie sieciowe

Microsoft wypuścił w zeszłym tygodniu łatkę, która miała ostatecznie naprawić lukę w zdalnym wykonaniu kodu o nazwie PrintNightmare (CVE-2021-34527) i chociaż ta wydaje się załatana, BleepingComputer donosi, że aktualizacja całkowicie zepsuła drukowanie w sieci.

Błąd PrintNightmare to luka, która umożliwia atakującym wykonanie złośliwego kodu na systemach użytkowników bez fizycznego dostępu do nich. Jest to oczywiście jeden z najgorszych możliwych exploitów, z jakimi mogą się zetknąć użytkownicy. Microsoft walczy z tym problemem bezpieczeństwa od lipca, ale przed poprawką z tego tygodnia nadal istniała luka dla hakerów w zdalnym dostępie do serwera drukowania. Błąd wykorzystywał usługę Windows Print Spooler niewłaściwie wykonującą uprzywilejowane operacje na plikach. Osoba atakująca, której udało się wykorzystać tę lukę, mogła więc uruchomić złośliwy kod z uprawnieniami na poziomie SYSTEMU (administratora), nie dając się złapać na gorącym uczynku.

Użytkownicy skarżą się, iż najnowsza łatka PrintNightmare całkowicie psuje również funkcję drukowania sieciowego Microsoftu.

PrintNightmare sprawia problemy. Nowy patch Windows podobno całkowicie psuje drukowanie sieciowe

Chociaż wydaje się, że wtorkowa łatka bezpieczeństwa Microsoftu całkowicie wyeliminowała błąd, proces aktualizacji nie przebiegał gładko. BleepingComputer podaje, że różni użytkownicy poinformowali, iż najnowsza aktualizacja całkowicie psuje również funkcję drukowania sieciowego Microsoftu.

Co gorsza, system Windows zgłasza każdemu użytkownikowi różne rodzaje błędów, przez co nieco trudniej jest zorientować się w sytuacji. BleepingComputer potwierdziło, że jedno źródło widzi ostrzeżenie 4098 w dziennikach zdarzeń aplikacji, podczas gdy inne stwierdziło, że ich karty portów drukarki są puste. Jeszcze inny użytkownik nie mógł w ogóle uzyskać dostępu do swoich drukarek sieciowych, gdyż system raczył go „odmową dostępu”.

Należy zauważyć, że ten problem nie występuje w przypadku drukarek podłączonych za pomocą złącza USB. Jednak jeśli drukarki sieciowe firm HP, Canon i Konica Minolta przestały działać prawidłowo, prawdopodobnie dotyczy to również innych drukarek sieciowych. Ponadto problem obejmuje też drukarki etykiet.

Microsoft na pewno jest już świadomy problemu i zapewne ciężko pracuje, aby naprawić ten błąd, który nie ma już związku z bezpieczeństwem, ale mocno utrudnia życie użytkownikom. PrintNightmare okazał się niezwykle problematyczną luką i niestety wygląda na to, że jeszcze napsuje nam nieco krwi. 

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: PrintNightmare sprawia problemy. Nowy patch Windows podobno całkowicie psuje drukowanie sieciowe

 0