Procesor AMD EPYC podkręcony do 6,6 GHz i to na płycie dla graczy

Procesor AMD EPYC podkręcony do 6,6 GHz i to na płycie dla graczy

Procesory AMD EPYC i podkręcanie zazwyczaj nie idą w parze. Jednak overclocker Sergmann pokazał, że można podkręcać CPU EPYC, jeśli robi się to z właściwym modelem. Jednak jeszcze bardziej interesujące jest to, że overclocker zmusił EPYC 4124P do pracy na płycie głównej AM5, która oficjalnie nie obsługuje tego typu układów.

EPYC 4124P na płycie B650

EPYC 4124P to procesor z rodziny AMD EPYC 4004 dla platformy AM5. Jednak wielu uważa, że ​​te chipy to rebranding Ryzenów 7000 z profesjonalnymi funkcjami, takimi jak obsługa pamięci ECC. W swej istocie seria EPYC 4004 ma te same specyfikacje, co Ryzen 7000, właśnie z maksymalnie 16 rdzeniami Zen 4, częstotliwością taktowania w trybie boost do 5,7 GHz i maksymalnym TDP wynoszącym 170 W.

Warto odnotować, że procesory z serii EPYC 4004 stanowią część platformy AM5, nie działają one na żadnej płycie głównej z tym gniazdem. 

Warto odnotować, że procesory z serii EPYC 4004 stanowią część platformy AM5, nie działają one na żadnej płycie głównej AM5 i chociaż B650E Aorus Tachyon wykorzystana przez Sergmanna jest płytą główną zorientowaną na overclocking, oficjalnie nie obsługuje serii EPYC 4004. Co więcej, procesory te nie obsługują podkręcania. Dlatego można bezpiecznie założyć, że overclocker użył specjalnego firmware'u, aby umożliwić obsługę i podkręcanie CPU EPYC 4004. Nie jest to zaskakujące, ponieważ entuzjastom już od jakiegoś czasu udało się sprawić, aby nieobsługiwane procesory działały na płytach głównych ze zmodyfikowanym firmwarem.

Ekstremalne OC

Procesor EPYC 4124P osiągnął częstotliwość 6,6 GHz przy użyciu ciekłego azotu, czyli o prawie 30% więcej niż fabryczne taktowanie chipa w trybie boost wynoszące 5,1 GHz. Czterordzeniowy układ został połączony z parą podkręconych modułów pamięci DDR5-8000, co raczej nie jest zaskoczeniem, ponieważ B650E Aorus Tachyon obsługuje do DDR5-8400, o ile chip Ryzen ma dobry IMC (zintegrowany kontroler pamięci).

oc

Wyniki te pokazują potencjał podkręcania procesora EPYC 4004 i dodatkowo potwierdzają, że to najprawdopodobniej rzeczywiście przemianowane chipy Ryzen 7000 na rynek korporacyjny, gdzie liczy się przede wszystkim stabilność, więc podkręcanie nie wchodzi w grę. 

Oczywiście gracze i zwykli użytkownicy lepiej zrobią pozostając przy CPU Ryzen. Jeśli jednak potrzebujecie funkcji klasy serwerowej za niższą cenę bez poświęcania wydajności jednego rdzenia, seria EPYC 4004 wydaje się niezłym wyborem. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesor AMD EPYC podkręcony do 6,6 GHz i to na płycie dla graczy

 0