Procesor AMD Ryzen 7000 dostrzeżony z pamięcią DDR5-6400?

Procesor AMD Ryzen 7000 dostrzeżony z pamięcią DDR5-6400?

Jeden z najnowszych przecieków dotyczący serii AMD Ryzen 7000 pochodzi od znanego overclockera o pseudonimie TOPPC. Opublikował on w sieci zrzut ekranu z programu CPU-Z, na którym widoczna jest ponoć częściowa specyfikacja jego platformy dla procesorów z rodziny AMD Ryzen 7000. Pamięci DDR5 widoczne na grafice pracują z efektywną częstotliwością rzędu 6400 MHz.

Tajwański overclocker o pseudonimie TOPPC umieścił w sieci zrzut ekranu z programu CPU-Z, na którym widoczna jest specyfikacja pamięci DDR5, które rzekomo zostały umieszczone na platformie pod desktopowe procesory z serii AMD Ryzen 7000. Jak wynika z grafiki, RAM pracował z efektywną częstotliwością na poziomie 6400 MHz. Widoczne są także opóźnienia CL-32-38-38-96-134. Najniższe, jakie do tej pory widzieliśmy dla DDR5 to te z pamięci G.Skill Trident Z5, które wynoszą CL28. Owe moduły działają jednak z taktowaniem rzędu 5600 MHz. Wygląda zatem na to, że w tym przypadku posłużono się lepszymi pamięciami lub zwyczajnie kości zostały podkręcone.

Jeden ze znanych overclockerów opublikował w internecie zrzut ekranu z programu CPU-Z, na którym widoczna jest pamięć DDR5 o efektywnej częstotliwości 6400 MHz. Autor twierdzi, że RAM umieszczony został na platformie obsługującej desktopowe procesory AMD Ryzen 7000.

Jak już wiemy, nowa funkcja czerwonych o nazwie EXPO (AMD Extended Profiles for overclocking) umożliwi sprawniejszy overclocking DDR5 na platformie AM5. Spodziewamy się możliwości przechowywania dwóch profili OC, w skład których wchodzą: zoptymalizowany profil z dużą częstotliwością oraz zoptymalizowany profil dla niskich opóźnień. Wracając do głównego tematu, należy zwrócić uwagę na fakt, iż udostępniony zrzut ekranu przedstawia jedynie informacje o pamięci i nie zawiera nawet podstawowej wzmianki o wykorzystanej platformie.

Ponadto cała konfiguracja nie musiała być w pełni stabilna i mogła pozwolić jedynie na uruchomienie CPU-Z. Na podstawce AM5 nie zobaczymy już raczej kości DDR4. Pozostaje zatem liczyć na obniżenie cen najnowszego standardu. Partnerzy AMD, odpowiedzialni za płyty główne mają ujawnić więcej szczegółów na temat nadchodzących konstrukcji z chipsetem X670E już 4 sierpnia.

Zobacz także: 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesor AMD Ryzen 7000 dostrzeżony z pamięcią DDR5-6400?

 0