Procesor Apple M1 przegonił 8-rdzeniowe układy Core i7-11700K i Ryzen 7 5800X w teście Passmark

Procesor Apple M1 przegonił 8-rdzeniowe układy Core i7-11700K i Ryzen 7 5800X w teście Passmark

Według najnowszych wyników testów 8-rdzeniowego procesora M1 ARM, układ Apple jest szybszy w testach jednego rdzenia niż 8-rdzeniowe konstrukcje zarówno AMD jak i Intela. Apple M1 pojawi się w kolejnej generacji komputerów Macbook i Mac, oferując wydajność jednordzeniową na równi z procesorami do komputerów stacjonarnych obecnej generacji od rywali, którzy polegają na architekturze procesorów x86. Procesor Apple M1 jest oparty na architekturze ARM i wykonany w procesie 5 nm przez TSMC. Apple reklamowało podczas oficjalnej prezentacji, że M1 będzie oferował najlepszą w swojej klasie wydajność na wat, a także wykorzystał zunifikowaną architekturę pamięci, która zmniejszy całkowite zużycie energii przez sam chip.

8-rdzeniowy Apple M1 ARM zdołał przegonić 8-rdzeniowe układy konkurencji, choć póki co jedynie w wydajności jednowątkowej.

Testowany procesor Apple M1 to 8-rdzeniowy układ z taktowaniem bazowym 3,2 GHz, które jest znacznie niższe niż konkurencyjnych układów.  To pierwszy procesor Apple oparty na architekturze ARM, wyposażony w cztery wysokowydajne rdzenie o nazwie kodowej „Firestorm” i cztery energooszczędne rdzenie o nazwie „Icestorm”. Jest to architektura podobna do ARM DynamicIQ (następca big.LITTLE) czy hybrydowej technologii Intela Lakefield. Procesor Apple M1 ARM pojawił się w tabeli wydajności Passmark Single-Thread z imponującym wynikiem. Procesorowi udało się uzyskać 3550 punktów w teście i przegonił nadchodzący 8-rdzeniowy procesor Intel Core i7-11700K, który uzyskał 3542 punkty w tym samym teście. Różnica to zaledwie 0,2% i mieści się w granicy błędu. Należy również zakładać, że po poprawkach mikrokodu, to Intel będzie wyżej w zestawieniu. Obecny na rynku 8-rdzeniowy procesor AMD Ryzen 7 5800X osiąga 3506 punktów. 

Apple M1 o ograniczonej mocy może rzeczywiście mieć wysoką wydajność jednowątkową, ale nadal nie ma szans konkurować z procesorami stacjonarnymi w wielowątkowych testach, ponieważ chip Apple nie ma technologii hiperwątkowości. Wkrótce jednak Apple może zaprezentować wysokowydajny układ Apple M1X, który prawdopodobnie jeszcze bardziej namiesza w tabelach wydajności. Chociaż różnica w wydajności nie jest tak duża i póki co widzimy tylko mały pokaz możliwości Apple M1, to jest to dobry przykład tego, jak mocno architektura ARM zbliża się do x86.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesor Apple M1 przegonił 8-rdzeniowe układy Core i7-11700K i Ryzen 7 5800X w teście Passmark

 0