Procesor Intel Core i5-L16G7 (Lakefield) przetestowany

Procesor Intel Core i5-L16G7 (Lakefield) przetestowany

Dwa tygodnie temu Intel zapowiedział rewolucyjne pod pewnymi względami procesory Lakefield, dedykowane najbardziej energooszczędnym platformom. Układy SoC z tej rodziny wykorzystują hybrydową technologię warstwowego upakowania Foveros 3D. Dzięki temu firma może układać na sobie wiele jednostek logicznych i pamięci, zamiast rozkładać je na płaskiej płaszczyźnie 2D, jak w tradycyjnych procesorach. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić miejsce, ale i zmniejsza opóźnienia pomiędzy poszczególnymi elementami. Dzięki tej nietypowej budowie, to właśnie najbardziej kompaktowe oraz smukłe i energooszczędne konstrukcje powinny czerpać największe korzyści z tej technologii. Oczywiście, CPU Lakefield nie będą bić rekordów wydajności, ale są świetnym przykładem tego, ile Intel potrafi wycisnąć z układów scalonych.

Portal Notebookcheck miał właśnie okazję przetestować urządzenie Samsung Galaxy Book S z Core i5-L16G7, czyli mocniejszy z dwóch zaprezentowanych SoC z rodziny Lakefield.

Procesory Lakefield oferują 5 rdzeni (rdzeń i3 lub i5 wraz z czterema jednostkami Atom) i do 64 jednostek wykonawczych (EU), a ich TDP wynosi tylko 7 W. Układy te składają się z dwóch jednostek logicznych i dwóch warstw DRAM, a ich rozmiar to 12 x 12 x 1 mm. Portal Notebookcheck miał właśnie okazję przetestować urządzenie Samsung Galaxy Book S z Core i5-L16G7, czyli mocniejszy z dwóch zaprezentowanych SoC, który charakteryzuje się wyższymi taktowaniami i wydajniejszą zintegrowaną grafiką. CPU tego układu składa się z jednego dużego rdzenia Sunny Cove i czterech energooszczędnych Tremond. Intel chwali się, że oferuje on o 12% wyższą wydajność jednordzeniową w intensywnych obliczeniach w porównaniu do Amber Lake Y. Jeśli zaś chodzi o osiągi graficzne, Niebiescy obiecywali o 70% wyższą wydajność w porównaniu do Core i7-8500Y (Amber Lake).

Procesor Intel Core i5-L16G7 (Lakefield) przetestowany

Intel prezentuje rewolucyjne warstwowe procesory Lakefield dla laptopów

Z testów przeprowadzonych przez ekipę Notebookcheck wynika, że wydajność jednordzeniowa tego układu Lakefield jest o 67% słabsza niż Amber Lake, wbrew temu, co sugerował Intel. Wynikać to może jednak głównie z ograniczonych zegarów oscylujących w granicach 2,4 GHz w tym konkretnym przypadku. Redaktor testujący twierdzi, że nie zaobserwował deklarowanej prędkości 3,0 GHz w trybie boost w trakcie testów. Być może Samsung zdecydował się tu na pewne ograniczenia w ramach SoC Lakefield. Układ powinien pokazać jednak swój prawdziwy potencjał w testach czasu pracy na baterii, ale redaktor nie miał jeszcze czasu, by sprawdzić ten aspekt.     

 

Procesor Intel Core i5-L16G7 (Lakefield) przetestowany

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesor Intel Core i5-L16G7 (Lakefield) przetestowany

 0