Procesory AMD napędzają już 30% maszyn użytkowników Steam, ale są również złe wieści dla firmy

Procesory AMD napędzają już 30% maszyn użytkowników Steam, ale są również złe wieści dla firmy

Valve opublikowało wyniki comiesięcznej ankiety dotyczącej sprzętu i oprogramowania Steam z maja tego roku. Najciekawszą informacją, jaką można z nich wyciągnąć, jest fakt, że AMD zrobiło krok do przodu, przejmując 30% rynku procesorów, przynajmniej reprezentowanego przez użytkowników Steam, ale zrobiło też krok wstecz, słabnąc na rynku GPU na rzecz NVIDII. Rezultaty ankiety wykazały, że udział AMD w rynku CPU wzrósł z 29,48% w kwietniu do 30,13% w maju. Jest to więc kontynuacja trendu z poprzednich miesięcy, kiedy to popularność procesorów Czerwonych wśród użytkowników Steam rosła o około pół procenta przez 2021 r. Teraz te przyrostowe zyski zaczynają się sumować, pozwalając producentowi Ryzenów przekroczyć kolejny próg.

AMD może pochwalić się już 30% udziałami na rynku procesorów, przynajmniej reprezentowanego przez użytkowników Steam.

Procesory AMD napędzają już 30% maszyn użytkowników Steam. Są jednak również złe wieści dla AMD

Nie byłoby niespodzianką, gdyby AMD kontynuowało wzrosty w wynikach ankiet Steam w przyszłości. Wystarczy spojrzeć na nasz ranking procesorów i polecane CPU w różnych segmentach cenowych, by szybko przekonać się, że Ryzeny dominują w tych zestawieniach. Co więcej, z racji atrakcyjniejszych cen, gracze coraz chętniej sięgają po procesory AMD, które nierzadko okazują się oferować lepszy stosunek ceny do wydajności. AMD nie odnosi jednak podobnych sukcesów na rynku graficznym, a wyniki ankiety pokazały, że udział firmy w tym segmencie spadł w maju do 16,18%. Nie jest to drastyczny spadek - karty graficzne AMD zasilały około 16% systemów ankietowanych od końca 2019 r. - ale pokazuje trudności firmy w tym zakresie.

Nie można Czerwonym jednak odmówić braku starań w tym zakresie. Najnowsze grafiki Navi powszechnie uznawane są za udane produkty, ale mimo wszystko wydajnościowo nieco odstają od GeForce'ów (szczególnie po włączeniu ray tracingu), a dodatkowym problemem jest brak nowych Radeonów w sklepach. Firma zapowiedziała w kwietniu, że zwiększy podaż GPU, ale zajmie to trochę czasu, więc ta obietnica nie wpłynęła zbytnio na wyniki ankiety. Oczywiście zalecamy podchodzić do wyników ankiet Steam z pewnym dystansem. Dane te dotyczą bowiem tylko sprzętu użytkowników Steam, gdzie ponadto tylko część osób bierze udział w badaniu, przez co rezultaty nie są w pełni reprezentatywne. Mimo to daje pewne wyobrażenie o trendach. Co ciekawe, niewielu użytkowników Steam szybko przesiada się na najnowszy sprzęt. Według ankiety najpopularniejszym GPU na platformie wciąż jest GeForce GTX 1060, a 1% użytkowników Steam w jakiś sposób radzi sobie z procesorami o taktowaniu niższym niż 1,4 GHz.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory AMD napędzają już 30% maszyn użytkowników Steam, ale są również złe wieści dla firmy

 0