Uniko's Hardware rzuciło światło na bardzo ciekawą informację dotyczącą płyty głównej ASRock Z890 Taichi i jej obsługi pamięci RAM, która różni się w zależności od rodzaju procesora Intel Core Ultra 200S (Arrow Lake). Okazuje się bowiem, że szykowane na przyszły rok zablokowane modele (bez K w nazwie) nie będą mogły pochwalić się wsparciem dla tak szybkich modułów RAM, jak warianty K.
Różnice w obsłudze RAM
Co szczególnie interesujące, wydaje się, że tylko procesory Arrow Lake z serii K są w stanie obsługiwać podkręcona pamięć RAM o prędkości do DDR5-9066, podczas gdy modele Arrow Lake bez K w nazwie z zablokowanymi mnożnikami są ograniczone do prędkości DDR5-7200. Jest to dość zaskakująca informacja, zwłaszcza dla użytkowników inwestujących w platformy DDR5 oraz płytę główną klasy premium, jaką jest ASRock Z890 Taichi.
Modele Arrow Lake bez K w nazwie z zablokowanymi mnożnikami są ograniczone do prędkości DDR5-7200.
core ultra nonk seems terrible on d5.https://t.co/jJ2WvVi2sT pic.twitter.com/5C2tOMEbuw
— UNIKO's Hardware 🌏 (@unikoshardware) October 12, 2024
Jest czego żałować? Niekoniecznie
Chociaż pamięci DDR5-6000 były często uważane za optymalne wydajnościowo zarówno dla procesorów AMD, jak i Intela, to teraz nie jest pewne, czy najnowsze procesory obu firm będą w stanie w pełni wykorzystać potencjał szybszych modułów RAM. Co więcej, zestawy pamięci DDR5-7200 i DDR5-9066 są już dostępne na rynku, ale ich stosunek ceny do wydajności budzi pewne wątpliwości wśród użytkowników.
Chociaż te doniesienia wydają się być rozczarowujące, szczególnie dla entuzjastów podkręcania, to w praktyce mogą one nie mieć tak dużego wpływu na użytkowników. Większość korzyści związanych z wyższymi prędkościami RAM ma niewielki wpływ na ogólną wydajność systemu, a przyrosty wydajności są bardziej zauważalne w trudno mierzalnych parametrach, takich jak minimalne klatki na sekundę w grach, niż w typowych zastosowaniach czy podczas renderowania wideo. W takich przypadkach korzystniejsze okazuje się posiadanie większej ilości pamięci RAM lub szybszych dysków SSD.
Szybsze RAM-y mogą jednak wpłynąć na wydajność zintegrowanych kart graficznych. Teoretycznie więc, osoby, które planują korzystać z iGPU w procesorach Arrow Lake, mogą skorzystać z modułów pamięci o wyższej prędkości. Warto jednak poczekać na recenzje Arrow Lake, by przekonać się, jak wydajna będzie integra w tych procesorach.
Choć ograniczenie wsparcia RAM dla zablokowanych procesorów wywołuje pewne rozczarowanie, nie wydaje się, aby był to czynnik decydujący dla większości użytkowników, którzy zdecydują się na zakup płyty głównej z serii Z890. Ci i tak zapewne postawią bowiem na odblokowane modele oznaczone literką K.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Tańsze procesory Core Ultra 200 z niemiłą niespodzianką. Chodzi o obsługę pamięci