Procesory Intel Alder Lake mają zadebiutować wraz z nową generacją Windowsa na jesieni

Procesory Intel Alder Lake mają zadebiutować wraz z nową generacją Windowsa na jesieni

Intel może wypuścić na rynek procesory Alder Lake nieco wcześniej niż się spodziewaliśmy. Poprzednie plotki wskazywały, że premiera będzie miała miejsce w listopadzie, ale z najnowszych doniesień wynika, że desktopowe CPU Alder Lake z odblokowanymi mnożnikami pojawią się w październiku, mniej więcej w tym samym czasie, co nowa generacja Windowsa od Microsoftu. Mówi się też, że ta zbieżność terminów nie jest przypadkowa. Trzeba przyznać, że „Jezioro Olchowe” zapowiada się coraz ciekawiej, a nowa hybrydowa architektura giganta z Santa Clara zapowiada się niezwykle intrygująco i jesteśmy ciekawi, jak połączenie energooszczędnych rdzeni z wysokowydajnymi sprawdzi się w przypadku stacjonarnych platform PC.  

Desktopowe CPU Alder Lake podobno  pojawią się w październiku, mniej więcej w tym samym czasie, co nowa generacja Windowsa od Microsoftu.

Poza tym Alder Lake wyróżnia się wsparciem dla kilku nowych technologii, takich jak pamięci DDR5 i PCI Express 5.0 (choć według najnowszych plotek to może być już nieaktualne i 12. generacja Intel Core może ograniczać się do PCIe 4.0 x4) oraz nowe gniazdo LGA 1700, które oczywiście nie będzie kompatybilne z dotychczasowymi CPU. Co więcej, przeciek Moore's Law Is Dead twierdzi, że seria Intel Alder Lake K (125W) „może zostać wydana w upiornym okresie roku”, co jest oczywistym odniesieniem do Halloween. W tym samym czasie spodziewamy się debiutu nowej generacji Windowsa, która zostanie zaprezentowana przez Microsoft 24 czerwca. Nie mamy jednak pewności, czy chodzi tu o następcę Windowsa 10, czy po prostu przełomową aktualizację do obecnego OS Microsoftu. Tak czy inaczej, wygląda na to, że OS może mieć jakiś pośredni związek z Alder Lake.

Intel Alder Lake-S - pierwsze procesory z obsługą PCIe 5.0 i DDR5 zadebiutują już w...

„Następna wersja systemu Windows zawiera ogromny update dla planowania wątków i wydaje się, że pojawi się w okolicach premiery Alder Lake K. To nie przypadek, ludzie… ” – stwierdził ten sam informator w osobnym tweecie. "I tak - Microsoft zaprezentuje 'Windows 11' (lub jakkolwiek się to nazywa) 24 czerwca. To nowy Windows." Jest bardzo możliwe, że Intel ściśle współpracuje z Microsoftem, aby upewnić, że Windows w pełni wykorzysta hybrydową architekturę Alder Lake. Oczekiwania są wysokie - rzekomo wyciekające slajdy wskazują, że Alder Lake zapewni 20-procentową poprawę wydajności jednowątkowej i dwukrotnie wyższą wydajność wielowątkową. Plotka głosi również, że AMD wprowadza model hybrydowy dla swoich procesorów Strix Point opartych na Zen 5, które będą oparte na 3-nanometrowej litografii. Dobrze byłoby więc, gdyby system Windows był odpowiednio przygotowany do wsparcia heterogenicznych architektur procesorów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Intel Alder Lake mają zadebiutować wraz z nową generacją Windowsa na jesieni

 0