Procesory Intel Arrow Lake otrzymają nowe iGPU Arc Xe-LPG Plus z XMX. Jeszcze lepsze XeSS

Procesory Intel Arrow Lake otrzymają nowe iGPU Arc Xe-LPG Plus z XMX. Jeszcze lepsze XeSS

Procesory Intel Arrow Lake, które mają pojawić się w przyszłym roku, będą wyposażone w nieco ulepszoną zintegrowaną kartę graficzną Arc Xe-LPG Plus, która oferować będzie akcelerację XMX.

Z najnowszych danych Coelacanth-Dream wynika, że ​​procesory Intel Arrow Lake będą wyposażone w iGPU Arc Xe-LPG, które jest nieco lepszą wersją układu graficznego, który znajduje się w procesorach Meteor Lake. Zapewni ono lepszą akcelerację AI, a to za sprawą dodania jednostek XMX. Ta zmiana przełoży się też na zmianę nazwy nowego iGPU Intela na Xe-LPG Plus, podczas gdy wersja Meteor Lake nazywa się Xe-LPG.

Procesory Intel Arrow Lake będą wyposażone w iGPU Arc Xe-LPG, które jest nieco lepszą wersją układu graficznego, który znajduje się w procesorach Meteor Lake.

Skąd w ogóle wiemy o tym nowym układzie graficznym? Okazuje się, że do najnowszej łatki IGC dodano zintegrowane z Intel Arrow Lake GPU Arc „Xe-LPG Plus”. Dodanie jedynie Plus w nazwie sugeruje, że procesory graficzne w Meteor Lake, jak i w Arrow Lake, w większości zachowują tę samą funkcjonalność, ale wprowadzono tu pewne zmiany i ulepszenia. Jednym z tych dodatków są nowe jednostki XMX (Xe Matrix Extensions), które można znaleźć w samodzielnych układach graficznych Intela. Te nie znalazły się w procesorach Meteor Lake, bo gigant z Santa Clara musiał oszczędzać miejsce, usuwając jednostki XMX z Render Slices Xe-LPG i przechodząc jednocześnie na tradycyjne instrukcje DP4a.

iGPU Intel Arror Lake

Instrukcje wciąż sprawdzają się bardzo dobrze, przyspieszając i obsługując XeSS, czyli technologię upskalowania Intela. Meteor Lake w najnowszym demo wykazywało nawet dwukrotny wzrost wydajności w grach po aktywacji tej technologii. Jednak zastosowanie XMX oznacza, że ​​możemy spodziewać się jeszcze wyższej wydajności po włączeniu XeSS i lepszej jakości obrazu na procesorach Arrow Lake. Nie jest jasne, czy iGPU Arc Xe-LPG Plus będą zintegrowane we wszystkich CPU nowej generacji, czy też będą ograniczone do niektórych jednostek z najwyższej półki, ale jesteśmy niezmiernie ciekawi ulepszonych możliwości graficznych dla przyszłych konsumenckich procesorów Intela.

GPU Arc Xe-LPG Plus będzie korzystało z architektury Alchemist i bazować ma na 3 nm litografii TSMC, podczas gdy obecna płytka GPU w Meteor Lake jest oparta na 5 nm procesie tego samego tajwańskiego producenta. Będzie to ostatni zintegrowany procesor graficzny wyposażony w Alchemist, zanim Intel przejdzie na wyższej klasy procesor graficzny Xe2, znany jako Battlemage na platformie Lunar Lake, a następnie Xe3 Celestial dla przyszłych konsumenckich układów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Intel Arrow Lake otrzymają nowe iGPU Arc Xe-LPG Plus z XMX. Jeszcze lepsze XeSS

 0