Procesory Intel Meteor Lake mogą przynieść bardzo duży wzrost wydajności na wat

Procesory Intel Meteor Lake mogą przynieść bardzo duży wzrost wydajności na wat

Spodziewamy się, że procesory Intel Meteor Lake 14. generacji zostaną wprowadzone na rynek jeszcze w tym roku, choć najpierw trafią do laptopów. Te chipy będą pierwszymi, które wykorzystają technologię chipletów i hybrydową architekturę rdzenia x86.

Na podstawie informacji udostępnionych przez wysoce wiarygodnego informatora, OneRaichu, stwierdzono, że procesory Meteor Lake celują w naprawdę spory wzrost wydajności i efektywności energetycznej. CPU Intela kolejnej generacji będą wykorzystywać zupełnie nową architekturę zarówno dla rdzeni P, jak i E, i chociaż wciąż bazować będą na hybrydowej technologii, same procesory mają korzystać z kilku innych technologii, które zostaną połączone ze sobą za pośrednictwem wielu chipletów.

Spodziewamy się, że procesory Intel Meteor Lake 14. generacji zostaną wprowadzone na rynek jeszcze w tym roku, choć najpierw trafią do laptopów.

Mówi się, że procesory Meteor Lake tworzone są głównie z myślą o mobilnych platformach i chociaż planowano serię dla komputerów stacjonarnych, podobno plany te zostały zmienione i los desktopowych modeli jest obecnie niepewny. Mówi się, że te procesory celują we wzrost wydajności na wat o ponad 50 procent w porównaniu z obecną generacją Raptor Lake. To naprawdę dużo i dla porównania architektura AMD Zen 4 zapewniła wzrost wydajności na wat o 25%, kiedy została wprowadzona na rynek w zeszłym roku. 

Procesory Intel Meteor Lake mogą przynieść bardzo duży wzrost wydajności na wat

Przeciek wskazuje również, że procesory Intel Meteor Lake mogą uzyskać dwukrotnie większą wydajność GPU dzięki nowej architekturze tGPU (Tiled-GPU), która będzie zawierać nowe rdzenie GPU Xe. Mówi się, że specyficzna nowej grafiki obejmuje 128 jednostek wykonawczych działających z częstotliwością zegara powyżej 2,0 GHz.

Jak twierdzi Raja Koduri, procesory Meteor Lake będą wykorzystywać kafelkowy układ graficzny z rodziny Arc, co sprawi, że będzie to zupełnie nowa klasa GPU, przynajmniej jeśli chodzi o Intela. Warto podkreślić, że nie jest to iGPU, ani dGPU i obecnie jest uważane za tGPU (Tiled GPU/Next-Gen Graphics Engine). Procesory Meteor Lake będą wykorzystywać zupełnie nową architekturę graficzną Xe-HPG, co pozwoli na zwiększenie wydajności przy takim samym poziomie efektywności energetycznej, jak w przypadku istniejących iGPU. Umożliwi to również ulepszoną obsługę DirectX 12 Ultimate i XeSS, funkcji, które są obecnie obsługiwane tylko przez grafiki Alchemist.

Procesory Intel Meteor Lake mogą przynieść bardzo duży wzrost wydajności na wat

Dwukrotny wzrost wydajności i wszystkie te funkcje mogą stanowić poważną konkurencję dla zintegrowanych układów graficznych AMD RDNA 3. NVIDIA może zaś poczuć jeszcze większą presję ze strony stale rozwijającego się rynku zintegrowanych procesorów graficznych, w którym zarówno AMD, jak i Intel, radzą sobie coraz lepiej (do tego stopnia, że Zieloni podobno zrezygnowali z rozwijania serii MX).

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Intel Meteor Lake mogą przynieść bardzo duży wzrost wydajności na wat

 0