Procesory Intel Raptor Lake 13. generacji zachowają obsługę pamięci DDR4

Procesory Intel Raptor Lake 13. generacji zachowają obsługę pamięci DDR4

Według najnowszych doniesień nadchodzące procesory Core 13. generacji Raptor Lake zachowają obsługę pamięci DDR4 i podobnie jak Alder Lake będą wspierać je obok DDR5.

Nieoficjalne źródła donoszą, że osoby, które planują przesiadkę na platformę Alder Lake, jednak z różnych powodów nie chcą jeszcze inwestować w płytę obsługującą pamięci DDR5, będą mogli w przyszłości wykorzystać tę samą bazę do budowy platformy z procesorem Raptor Lake. Procesory Core 13. generacji będą więc oferować funkcjonalność identyczną do Alder Lake 12. generacji i najprawdopodobniej będą kompatybilne z większością płyt głównych Z690 oraz nadchodzącymi chipsetami H670/B660/H610, które obsługują pamięci DDR4.

Procesory Core 13. generacji Raptor Lake zachowają obsługę pamięci DDR4 i podobnie jak Alder Lake będą wspierać je obok DDR5. To dobra wiadomość dla osób, które teraz decydują się na nową płytę ze starszym typem pamięci.

 

Procesory Intel Raptor Lake będą wyposażone w ten sam kontroler pamięci co świeżo wprowadzone układu Alder Lake. Procesory 13. generacji otrzymają jednak drobne optymalizacjami w celu obsługi szybszej pamięci. Obecny kontroler pamięci Alder Lake obsługuje zarówno standardy DDR4-3200, jak i DDR5-4800. Oczekuje się jednak, że Raptor Lake utrzyma przynajmniej ten sam poziomi, chociaż zakładać można wprowadzenie wyższych prędkości.

Doniesienia te nie są szczególnie zaskakujące, jeśli wziąć pod uwagę, że Raptor Lake to właściwie Alder Lake z większą ilością rdzeni. Procesory 13. generacji będą wyposażone w dwukrotnie większą liczbę małych rdzeni względem Alder Lake. W chwili obecnej wiadomo, że procesory Raptor Lake-S zaoferują aż 24 rdzenie, z czego 8 będzie o wysokiej wydajności, a reszta będzie energooszczędna.  Intel wprowadzi kolejną generację procesorów Core najprawdopodobniej za około rok, prawdopodobnie w czasie wypuszczenia Zen 4 przez AMD.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Intel Raptor Lake 13. generacji zachowają obsługę pamięci DDR4

 0