Dziś w nocy doczekaliśmy się oficjalnej premiery zapowiadanych w ubiegłym miesiącu procesorów EPYC serii 7000, czyli wysoce wydajnych układów dla centrów danych. Te mają realną szansę zagrozić dominującej pozycji Xeonów od Intela i w związku z tym możemy doczekać się podobnej sytuacji jak w przypadku konsumenckich modeli, gdzie za sprawą Ryzenów czerwona ekipa także wróciła do gry.
Procesory Epyc serii 7000 wyposażone są w od 8 (Epyc 7251) do nawet 32 rdzeni (Epyc 7601) bazujących na wysoce skalarnej architekturze Zen (tej samej co w przypadku Ryzenów) w formie System-on-Chip (SoC). Jedną z głównych przewag układów Epyc nad Xeon ma być obsługa 8-kanałowej pamięć oraz 128 linii PCIe 3 w każdym produkcie z tej rodziny, gdzie w przypadku produktów Intela wraz z mniejszą ilością rdzeni często musimy pożegnać się też z innymi funkcjami. Warto dodać, że w maszynie dwuprocesorowej układy Epyc zapewnią wsparcie dla 32 modułów DIMM DDR4 pracujących 16-kanałowo, co może się przełożyć na aż 4 terabajty pamięci. Producent chwali się także wysoce zoptymalizowaną strukturą pamięci podręcznej, która zapewnia wydajną i efektywną energetycznie moc obliczeniową.
AMD powraca do walki z Intelem nie tylko w segmencie procesorów konsumenckich i skierowanych do entuzjastów (nadchodzące Threadrippery), ale i układów serwerowych. Trzeba przyznać, że produkty z rodziny Epyc zapowiadają się naprawdę imponująco
Istotnym elementem nowych serwerowych procesorów AMD jest także magistrala AMD Infinity Fabric łącząca procesory EPYC w konfiguracji dwuprocesorowej oraz podsystem sprzętowy dedykowany ochronie i zabezpieczeniom (po więcej informacji na ten temat odsyłamy na stronę producenta poświęconą tym produktom). Czerwoni nie omieszkali także udokumentować swojej przewagi w wydajności swoich produktów nad Xeonami, gdzie według wyników testów opublikowanych przez firmę ich układy osiągają wyraźnie lepsze osiągi praktycznie w każdym segmencie cenowym. Trzeba jednak wziąć poprawkę na to, że są to benchmarki przeprowadzone przez AMD i lepiej poczekać na niezależne testy. Jeśli zaś chodzi o ceny, to za najtańszy 8-rdzeniowy model zapłacić trzeba 475 USD, a kwota ta rośnie aż do 4200 USD w przypadku flagowego 32-rdzeniowego (64-wątkowego) procesora. Wśród firm, które potwierdziły już wykorzystanie procesorów Epyc i współpracę z AMD, wymienić można Dropbox, Microsoft, Baidu 1&1, a zaprezentowano także serwery od takich przedsiębiorstw, jak ASUS, Gigabyte, Sugon, Lenovo, Dell, HP oraz SuperMicro.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Intel Xeon doczekały się groźnego rywala w postaci AMD Epyc