Procesory Ryzen 3000 i starsze bez wsparcia dla SAM. Intel z obsługą od Haswell

Procesory Ryzen 3000 i starsze bez wsparcia dla SAM. Intel z obsługą od Haswell

Kiedy AMD zapowiadało technologię Smart Access Memory (SAM), ta prezentowana była jako możliwość podniesienia wydajności platform budowanych w oparciu o najnowsze podzespoły tego producenta, czyli karty graficzne z serii Radeon RX 6000, procesory z serii Ryzen 5000 oraz płyty główne z chipsetami 500. W rzeczywistości okazało się jednak, że SAM to technika bazującą na Resizable Base-Address Register (Resizable-BAR), które stanowi część specyfikacji PCI-SIG i może być zaimplementowane praktycznie na dowolnej platformie, posiadającej PCI-Express ze stosowną instrukcją. Konkurencja szybko podłapała więc temat i szykuje już stosowne aktualizacje, które przyniosą wsparcie dla Resizable Base-Address Register (Resizable-BAR) na ich platformach. Okazuje się nawet, że obsługa technologii przez Intela może być znacznie szersza niż w przypadku AMD.    

Co ciekawe jednak, procesory Intela wspierają Resizable-BAR praktycznie od czwartej generacji CPU Core, czyli Haswell.

Register (Resizable-BAR) to technika, która zapewnia znacznie swobodniejszy dostęp procesora do pamięci VRAM karty graficznej. Dzięki niej CPU widzi całą pamięć wideo w grafice jako pojedynczy adresowalny blok, a nie jak dotychczas tylko przez 256 MB szczeliny. Najwyraźniej PCI-Express w ramach procesorów Ryzen 5000 (Vermeer) doczekało się implementacji instrukcji o nazwie full-rate _pdep_u32/64, która jest wymagana do obsługi resizable-BAR. Co ciekawe jednak, procesory Intela wspierają tę funkcję praktycznie od czwartej generacji CPU Core, czyli Haswell. To właśnie wtedy Niebiescy wprowadzili 20-liniowe PCI-Express 3.0. Oznacza to, że praktycznie wszystkie procesory tego producenta od 2014 roku mogą obsłużyć Resizable-BAR i jest to tylko kwestia stosownych aktualizacji firmware’u UEFI w płytach głównych.

Co więcej, AMD promowało Smart Access Memory jako technologię, które może zwiększyć wydajność w grach nawet o 13%, tymczasem z ostatnich testów wynika, że w przypadku połączenia grafiki Radeon RX 6800 XT z procesorem Core i9-10900K na płycie z serii Z490 z chipsetem Intela (ASUS wypuścił już stosowny BIOS) przynosi nawet do 20% wzrostu wydajności w grach. Na konkretne wnioski i porównania lepiej jednak poczekać do bardziej kompleksowych testów. Tymczasem, NVIDIA także szykuje się już do zapewnienia wsparcia dla Resizable BAR na swoich kartach graficznych, więc wkrótce technologia ta nie będzie działać wyłącznie na nowych Radeonach. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Ryzen 3000 i starsze bez wsparcia dla SAM. Intel z obsługą od Haswell

 0