Procesory Ryzen 4000 (Zen 3) mają oferować 10-rdzeniowe modele

Procesory Ryzen 4000 (Zen 3) mają oferować 10-rdzeniowe modele

Następna generacja procesorów Ryzen (Vermeer), czyli seria Ryzen 4000 bazująca na architekturze Zen 3, może oferować 10-rdzeniowe modele. Tak przynajmniej twierdzi Yuri Bubliy (1usmus), czyli twórca kalkulatora DRAM dla Ryzenów i nadchodzącego narzędzia ClockTuner dla tych CPU. Jego zdaniem stosowne dane pojawiły się już w AGESA 1.0.8.1, więc 10-rdzeniowe Ryzeny można uznać za potwierdzone. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma jeszcze 100% pewności, że AMD zdecyduje się na wypuszczenie tych procesorów i producent może na obecnym etapie jedynie przeprowadzać wewnętrzne testy opcjonalnych konfiguracji, które nie muszą ujrzeć światła dziennego. Lepiej więc na chwilę obecną nie zakładać z góry, że doczekamy się takowych Ryzenów, ale jeśli te trafią na rynek, to będą rywalizować bezpośrednio z układami Intel Core 10. generacji (Comet Lake), gdzie także otrzymaliśmy 10-rdzeniowe modele.

Następna generacja procesorów Ryzen (Vermeer), czyli seria Ryzen 4000 bazująca na architekturze Zen 3, może oferować 10-rdzeniowe modele.

Jeśli AMD rzeczywiście ma w planach Ryzeny wyposażone w 10 rdzeni, to te zapewne otrzymają konfigurację CCX 5+5. Nowa seria procesorów AMD oferować będzie również funkcję Curve Optimizer, która umożliwi dostosowywanie częstotliwości dla każdego rdzenia w procesorze bez restrykcji. Co prawda, AMD Ryzen Master zapewnia już całkiem sporo możliwości w zakresie  overclockingu i undervoltingu procesorów Ryzen, ale wciąż pozostawia jeszcze nieco pola do poprawy. Dostrzegł to właśnie 1usmus, który postanowił opracować semi-automatyczne narzędzie ClockTuner, pozwalające na odnalezienie najlepszego CCX w naszym CPU (więcej na ten temat TUTAJ).Wygląda na to, że AMD nie zamierza spoczywać na laurach i szykuje własne nowości w tym zakresie.

Potwierdzono także, że architektura Zen 3 w dużym stopniu koncentrować będzie się na przyspieszeniu pamięci. Mikrokod w BIOS zawiera także odniesienie do funkcji rozdzielników Infinity Fabric. To powinno zapewnić większą elastyczność kontrolerowi pamięci w zakresie konfiguracji częstotliwości, umożliwiając stosowanie mieszanych trybów. Jak podkreślił jednak Yuri, na chwilę obecną nie mamy żadnych konkretnych informacji na temat tej funkcji, ale wkrótce możemy otrzymać kolejne aktualizacje AGESA związane z Zen 3, które ujawnią więcej szczegółów. Wciąż nie znamy daty premiery procesorów Ryzen 4000, ale AMD ostatnio zapewniło, że desktopowe CPU oparte o architekturę Zen 3 zadebiutują jeszcze w tym roku.   

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Ryzen 4000 (Zen 3) mają oferować 10-rdzeniowe modele

 0