Producenci SSD zaczynają obniżać wytrzymałość dysków w związku z Chia

Producenci SSD zaczynają obniżać wytrzymałość dysków w związku z Chia

Kryptowaluta Chia pojawiła się w centrum uwagi pecetowców kilka miesięcy temu, kiedy zauważono, że powoduje braki w pamięci ze względu na sposób, w jaki jest wydobywana przy użyciu bezpłatnych przestrzeni dyskowych. Oczywiście producenci pamięci masowych również są świadomi tej sytuacji i niektórzy z nich zaczęli reagować na popularność tej nietypowej kryptowaluty raczej niepożądanymi zmianami z perspektywy zwykłego użytkownika. Wśród nich jest PNY, które ostatnio zdecydowało się zmniejszyć wytrzymałość zapisu, która jest oznaczona przez Terabytes Written (TBW) w swojej linii dysków SSD XLR8 CS3030 nawet o 79%. Wartość TBW pokazuje szacunkową ilość danych, które można zapisać na dysku SSD przez cały okres eksploatacji dysku.

PNY ostatnio zdecydowało się zmniejszyć wytrzymałość zapisu (TBW) w swojej linii dysków SSD XLR8 CS3030 nawet o 79%.

Wariant

TBW (stare)

TBW (nowe)

Różnica (w %)

250GB

380TB

170TB

-55

500GB

800TB

170TB

-79

1TB

1665TB

360TB

-78

2TB

3115TB

660TB

-79

Zmniejszone TBW oznaczają, że użytkownicy, którzy będą rygorystycznie korzystać z dysków SSD (jak górnicy) i wyczerpią znamionową wytrzymałość przed pięcioletnim okresem gwarancji dysków, nie będą mogli skorzystać z usług gwarancyjnych. Firma uważa, że ​​„konsumenci korzystający z tych dysków SSD zgodnie z przeznaczeniem prawdopodobnie wyczerpią okres gwarancji (lata), zanim osiągną progi TBW”. Jednak poprzednie wskaźniki TBW nadal mają zastosowanie do dysków sprzedanych przed 17 maja 2021 r. Oto część oficjalnego oświadczenia PNY dla Tom's Hardware: „Zmiany wprowadzone przez firmę PNY w polityce gwarancyjnej dysku SSD XLR8 CS3030 były spowodowane dwoma czynnikami: wzrostem zapotrzebowania na szybkie dyski SSD klasy konsumenckiej w farmingu Chia oraz brakiem pamięci NAND w całej branży. Zmiany te zostały opublikowane i upublicznione na stronie internetowej firmy zarówno w sekcji gwarancji, jak i specyfikacji produktu CS3030 w dniu 17 maja 2021 r.”

Chia: Przestańcie hodować Chia na konsumenckich SSD lub nie narzekajcie na ich wytrzymałość

Firma GALAX niedawno również umieściła ostrzeżenie na swojej chińskiej stronie internetowej, z informacją, że nadmierne korzystanie z produktów pamięci masowej wyczerpie ich wytrzymałość znamionową (TBW), a tym samym unieważni gwarancję i usługi posprzedażowe. Nawet firma stojąca za Chia apelowała niedawno, żeby zaprzestać wydobywania tej kryptowaluty na konsumenckich nośnikach i robić to na specjalistycznym sprzęcie. Z racji tego, że zainteresowanie Chia wciąż nabiera tempa, bardzo interesujące będzie zobaczyć, czy inni więksi producenci dysków SSD również pójdą śladami PNY, co wydaje się bardzo prawdopodobne.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Producenci SSD zaczynają obniżać wytrzymałość dysków w związku z Chia

 0