Ubuntu chce być referencyjnym systemem na RISC-V. Programista dodał obsługę high-endowych kart AMD

Ubuntu chce być referencyjnym systemem na RISC-V. Programista dodał obsługę high-endowych kart AMD

Programista René Rebe wprowadził zmiany w sterowniku AMDGPU w jądrze Linuksa, aby dodać obsługę karty graficznej RDNA2 RX 6700 XT na procesorze RISC-V, a konkretnie na płycie SiFive "HiFive Unmatched". Na początku tego miesiąca miało miejsce inne ważne wydarzenie - wprowadzenie Ubuntu na RISC-V.

René Rebe wprowadził opcję wysokowydajnej karty graficznej osobom pracującym z HiFive Unmatched, płytą rozwojową zaprojektowaną do działań z projektami wykorzystującymi implementacje zestawu instrukcji RISC-V klasy desktop i serwerów. Teoretycznie zmiana jest również wstecznie kompatybilna ze starszym płytami HiFive Unleashed - pod warunkiem dodania wymaganej karty rozszerzeń do łączności PCI Express, ponieważ płyta ta w oryginale nie posiada możliwości dodania zewnętrznego GPU. "Debugowanie i wprowadzenie poprawek do jądra Linuksa zajęło nam zaledwie 10 godzin w celu dodania obsługi wymagań AMDGPU dla RISCV64, by móc korzystać z nowo wydanej karty graficznej RX 6700XT", wyjaśnia Rebe.

René Rebe wprowadził zmiany do Linuksa, aby uzyskać "pierwsze na świecie" połączenie Radeona RX 6700XT z komputerem RISC-V. Nieco wcześniej architekturą mocno zainteresowało się Canonical, które chce uczynienia z Ubuntu "referencyjnego systemu operacyjnego dla wczesnych użytkowników" Linuksa na RISC-V klasy desktop.

Rebe przeprowadził transmisję na żywo, podczas której pokazał "pierwsze na świecie" renderowanie i kodowanie wideo z akceleracją sprzętową na karcie graficznej Radeon RX 6700XT o nazwie kodowej Navy Flounder na 64-bitowej platformie RISC-V — chociaż wydajność 3D wydawała się być nieco ograniczona przez sam procesor. Architektura RISC-V rozwija się w niesamowicie szybkim tempie, a liczba osób zainteresowanych platformą nieustannie rośnie.

sifive linux ubuntu

Niecałe 3 tygodnie temu firma Canonical potwierdziła oficjalne wsparcie RISC-V dla swojej popularnej dystrybucji Ubuntu Linux, początkowo poprzez współpracę z SiFive w celu udostępnienia obrazów systemu operacyjnego dla swoich zestawów HiFive Unleashed i Unmatched. Płyty SiFive HiFive Unleashed i Unmatched to obsługujące Linuksa wysokowydajne urządzenia RISC-V, oparte na wewnętrznych projektach SiFive typu system-on-chip.  Dzięki temu każdy, kto korzysta z płyt rozwojowych będzie miał w pełni wspieraną i gotową do użycia dystrybucję Linuksa - Ubuntu. "Współpraca leży u podstaw udanego, strategicznego i trwałego przyjęcia w branży" - uważa Calista Redmond, dyrektor naczelny RISC-V. "Społeczność RISC-V i nasza branża czerpią korzyści z wkładu i współpracy, jaką Canonical i SiFive wniosły do ​​RISC-V." Partnerstwo z SiFive ma na celu uczynienie z Ubuntu "referencyjnego systemu operacyjnego dla wczesnych użytkowników" Linuksa na RISC-V klasy desktop.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ubuntu chce być referencyjnym systemem na RISC-V. Programista dodał obsługę high-endowych kart AMD

 0