Prosty mod podwaja pamięć L2 w procesorach AMD K6-2+. Tylko czemu dopiero teraz?

Prosty mod podwaja pamięć L2 w procesorach AMD K6-2+. Tylko czemu dopiero teraz?

Modder odkrył sposób na odblokowanie dodatkowej pamięci L2 w procesorze AMD K6-2+, co sprawiało, że model ten stawał się właściwie K6-III+. 

Procesory AMD były niegdyś podatne na proste fizyczne modyfikacje. Jedną z najbardziej znanych i wspominanych dotychczas jest modyfikacja, polegająca na odblokowywaniu mnożnika w procesorach Athlon XP za pomocą ołówka, którym mostkowano zerwane połączenia. Teraz odkryto kolejną prostą modyfikację, choć nie tak banalną jak użycie ołówka. Fotograf Fritzchens Fritz, który dostarcza wysokiej jakości zdjęcia procesorów, odblokował dodatkowe 128 KB pamięci L2 w leciwym już procesorze AMD K6-2+. Dzięki modyfikacji procesor ten staje się wyższym modelem K6-III+. 

Odblokowywanie mnożnika za pomocą ołówka w Athlon XP, a teraz dodatkowa pamięć L2 po przeniesieniu kondensatora. Gdyby ta metoda pojawiła się nieco wcześniej...

Modyfikacja ta, gdyby odkryta był wcześniej, prawdopodobnie byłaby świetnym darmowym marketingiem dla AMD. Niestety jest to wiadomość nieco spóźniona, bo K6-2+ zadebiutował w 2000 roku, a jego podstawowa wersja K6-2 to był konkurent dla Intela Pentium II. K6-2+ nie korzystał jednak z tej samej architektury co wcześniejszy model, tylko z tej obecnej w K6-III+.  To właśnie K6-III+ był ogromnym zagrożeniem dla topowego wówczas Pentiuma II z zegarem 450 MHz. Procesor AMD z taktowaniem 500 MHz oferował 256 KB pamięci podręcznej L2  i dużą (jak na tamte czasy) wydajność. Model niższy K6-2+ był niemal takim samym układem, jednak miał zablokowaną połowę pamięci L2. Okazuje się jednak, że te dodatkowe L2 można odblokować i gdyby ten sposób pojawił się wcześniej, byłby to prawdziwy hit.

Wszystko, co trzeba zrobić, to przenieść jeden z kondensatorów nieco w prawo. Fritzchens Fritz zauważył, że układ K6-III+ ma umieszczony jeden z kondensatorów nieco bardziej z prawej strony PCB. Tymczasem K6-2+ ma ten sam kondensator po lewej stronie, a po prawej jest jedynie wolne miejsce. Umieszczenie kondensatora w tej samej pozycji co K6-III+ pozwoliło K-2+ na odblokowanie 256 KB pamięci podręcznej L2. Modder potwierdził, że dodatkowa pamięć podręczna procesora jest w pełni funkcjonalna, a nawet zauważył, że jego wyniki w 3DMark2000 są wyższe. Niestety, obecnie zabieg ten to jedynie ciekawostka, która mogła namieszać na rynku, gdyby pojawiła się 22 lata temu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Prosty mod podwaja pamięć L2 w procesorach AMD K6-2+. Tylko czemu dopiero teraz?

 0