Prototyp RTX Titan Ada wypływa na powierzchnię z 18 432 rdzeniami CUDA i 48 GB pamięci VRAM

Prototyp RTX Titan Ada wypływa na powierzchnię z 18 432 rdzeniami CUDA i 48 GB pamięci VRAM

Na platformie Reddit pojawiły się nowe informacje dotyczące karty graficznej widmo GeForce RTX Titan Ada, która od dłuższego czasu pojawia się w przeciekach. Użytkownik FluxRBLX udostępnił zrzut ekranu z programu GPU-Z oraz zdjęcie, które ujawniają specyfikację tej prototypowej grafiki. 

Zgodnie z doniesieniami, karta RTX Titan Ada miała być wyposażona we w pełni odblokowany układ graficzny AD102 oraz imponujące 48 GB pamięci VRAM. Zrzut ekranu z GPU-Z dostarcza szczegółowych informacji na temat tej karty, w tym imponującej liczby rdzeni, konfiguracji pamięci, ID urządzenia i innych parametrów. 

Karta RTX Titan Ada miała być wyposażona we w pełni odblokowany układ graficzny AD102 oraz imponujące 48 GB pamięci VRAM.

RTX Titan Ada
 

Oto kluczowe dane techniczne:

  • Liczba rdzeni CUDA: 18 432
  • ROP (Render Output Units): 192
  • TMU (Texture Mapping Units): 576
  • Pixel Fillrate: 478,1 GPixel/s
  • Texture Fillrate: 1 434,2 GTexel/s
  • Pamięć VRAM: 48 GB GDDR6
  • Interfejs pamięci: 384-bitowy
  • Przepustowość pamięci: 864 GB/s

Częstotliwości taktowania układu były nietypowe. Bazowy zegar wynosił zaledwie 735 MHz, co jest znacznie niższą wartością niż w przypadku innych kart z serii RTX 40 i zrzucić można to karb prototypu. Natomiast zegar w trybie boost wynosił już bardziej standardowe 2 490 MHz.

RTX Titan Ada
 

Porównanie z RTX 4090

RTX Titan Ada wyróżniała się na tle RTX 4090 większą liczbą rdzeni CUDA oraz podwojoną pojemnością pamięci VRAM. Byłaby to jedyna karta w rodzinie RTX 40 z w pełni odblokowanym układem AD102. RTX 4090 wykorzystuje jedynie 89% możliwości tego układu.

Zastosowanie pamięci GDDR6 (zamiast szybszych GDDR6X) wpłynęło jednak na przepustowość pamięci. RTX 4090, dzięki GDDR6X, oferuje wyższą przepustowość, co mogło być jednym z powodów, dla których NVIDIA nie zdecydowała się na wprowadzenie Titana bazującego na architekturze Ada Lovelace na rynek. Innym potencjalnym problemem mogło być chłodzenie – konfiguracja "clamshell" z pamięciami po obu stronach laminatu, podobna do tej z RTX 3090, mogła prowadzić do problemów z temperaturą.

Dlaczego RTX Titan Ada nie trafił na rynek?

Pomimo imponujących specyfikacji, Nvidia nigdy nie zdecydowała się na wypuszczenie RTX Titan Ada. Przyczyn takiego stanu może być wiele, choćby konkurencja wewnętrzna, gdyż RTX Titan Ada mógł konkurować z kartami przeznaczonymi dla stacji roboczych, takimi jak RTX 6000 Ada, które kosztują około 6 800 USD. Bardziej decydujący mógł być jednak brak konkurencji zewnętrznej, ponieważ AMD nie miało w ofercie karty zdolnej rywalizować z RTX 4090, co sprawiało, że Titan Ada mogła być zbyt zaawansowana jak na potrzeby graczy. Niewykluczone są też problemy techniczne. Wczesny prototyp mógł mieć trudności z chłodzeniem oraz zbyt niską wydajność pamięci w stosunku do kosztów produkcji. To jednak tylko spekulacje, ale być może Zieloni kiedyś zechcą oficjalnie wyjaśnić tę sprawę. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Prototyp RTX Titan Ada wypływa na powierzchnię z 18 432 rdzeniami CUDA i 48 GB pamięci VRAM

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł