Przecieki na temat procesorów AMD Ryzen 8000 (Strix Point). Zen 5, 3nm, big.LITTLE

Przecieki na temat procesorów AMD Ryzen 8000 (Strix Point). Zen 5, 3nm, big.LITTLE

W sieci pojawiła się właśnie bardzo ciekawa plotka na temat procesorów Ryzen 8000, bazujących na architekturze Zen 5. Są to jednak niezweryfikowane informacje, dlatego też radzimy na ten moment podchodzić do nich z odpowiednią rezerwą. Jak podaje chiński portal Moepc, AMD pracuje właśnie nad architekturą Zen 4 (nazwa kodowa Phoenix), która zadebiutować ma na rynku w przyszłym roku. Przecieki na temat Pheonix ujawniają już całkiem sporo informacji i architektura ta podobno bazować będzie na 5 nm procesie technologicznym od TSMC i zapewni obsługę pamięci RAM DDR5. Z nieoficjalnych doniesień wynika również, że procesory Zen 4 otrzymają zintegrowaną grafikę RDNA. Bardziej interesujące wydają się jednak pierwsze przecieki na temat architektury Zen 5, która nosić ma nazwę kodową Strix Point.

W sieci pojawiły się pierwsze przecieki na temat architektury Zen 5, która nosić ma nazwę kodową Strix Point.

W tym przypadku oczekiwać mamy wykorzystania 3 nm litografii od TSMC, a CPU bazujące na tej technologii trafić mają na rynek w ramach serii Ryzen 8000. Nazwa Strix Point odnosić ma się do APU, więc mówiąc precyzyjniej chodzi tu o serię Ryzen 8000G. Największą zmianą w porównaniu z APU Zen 4 byłoby wykorzystanie hybrydowej konfiguracji rdzeni, na podobnej zasadzie jak w technologii ARM big.LITTLE czy nadchodzących procesorach Intela Alder Lake. Oznacza to, że Zen 5 będzie posiadać wysokowydajne (duże) i energooszczędne (małe) rdzenie w ramach jednego układu. Moepc twierdzi, że procesory Zen 5 miałyby do 8 dużych rdzeni i do 4 małych rdzeni, czyli mniej niż w Alder Lake.

Chiński portal twierdzi również, że AMD już wyznaczyło sobie cele dotyczące wydajności graficznej Strix Point. Mówi się, że Strix Point wprowadzi duże zmiany w podsystemie pamięci, ale nie ujawniono jeszcze żadnych szczegółów na ten temat. Według źródła przecieku procesory AMD Zen 5 (Strix Point) mają zadebiutować w 2024 roku, ale jak wspomniano w artykule, jest za wcześnie, aby mówić o platformie, która będzie miała swoją premierę za 3 lata, gdyż wiele może się do tego czasu zmienić, zwłaszcza w obecnych okolicznościach, w których łańcuchy dostaw mają takie problemy z realizacją zamówień. My również nie radzimy przywiązywać się do tych informacji, choć wyglądają one bardzo ciekawie i mając na uwadze architekturę Alder Lake od Intela, branża rzeczywiście zdaje się podążać w kierunku hybrydowych procesorów. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Przecieki na temat procesorów AMD Ryzen 8000 (Strix Point). Zen 5, 3nm, big.LITTLE

 0