Przecieki na temat procesorów Core i9-9900KF oraz nowych chipsetów Intela

Przecieki na temat procesorów Core i9-9900KF oraz nowych chipsetów Intela

Zdaje się, że Intel szykować może się do wypuszczenia kolejnych modeli procesorów 9. generacji, znanej pod nazwą kodową Coffee Lake Refresh. Nie będą to jednak zupełnie nowe CPU, ale następne warianty dotychczasowych modeli, a tak przynajmniej sugerują nazwy umieszczone w prezentacji firmy Gigabyte, gdzie widnieją odniesienia do układów Core i9-9900KF, Core i7-9700KF, Core i5-9600KF i Core i3-9350KF. Niestety źródło, które opublikowało te slajdy w sieci, nie tłumaczy, co oznacza rozszerzenie „KF” w ich nazwie, ale pierwsza literka zapewne odnosi się do odblokowanego mnożnika (tak przynajmniej dotychczas Intel oznaczał swoje odblokowane procesory). „F” z kolei jest bardziej tajemnicze, ale wygląda na to, że chodzić tu może o wyłączone lub też fizyczne niedostępne zintegrowane GPU, na co wskazują pewne chińskie tropy.

Najnowsze przecieki sugerują, że Intel wkrótce wypuścić może procesory Coffee Lake Refresh bez iGPU, a Niebiescy szykują także nowe chipsety.

Przecieki na temat procesorów Core i9-9900KF oraz nowych chipsetów Intela

Warto podkreślić, że jeśli informacje te się potwierdzą, to nie będzie pierwszy raz, kiedy Niebiescy zdecydują się na wypuszczenie swoich konsumenckich procesorów stacjonarnych bez wsparcia ze strony iGPU. W tym przypadku powodów takiej decyzji może być wiele, w tym np. chęć wykorzystania CPU z niedziałającym komponentem GPU (co szczególnie miałoby sens teraz, kiedy Intel ma problemy z podażą swoich układów). Brak zintegrowanej grafiki pozwoliłoby na zwiększenie uzysku na wafel. Poza tym, zakładać można, że brak tego komponentu przełożyłby się też na niższą cenę i zapewne wiele osób z chęcią wybrałoby taką opcję, szczególnie biorąc pod uwagę, ile obecnie trzeba zapłacić za procesory 9. generacji, choć pewnie różnica nie byłaby duża. Nie wiemy jednak, kiedy ewentualnie mielibyśmy spodziewać się premiery układów oznaczonych literami „KF”.

Przecieki na temat procesorów Core i9-9900KF oraz nowych chipsetów Intela

To jednak nie wszystkie informacje ujawnione w prezentacji Gigabyte, ponieważ slajdy wskazują także, że w trzecim kwartale przyszłego roku doczekamy się premiery nowych procesorów z segmentu HEDT o nazwie kodowej Glacier Falls. Oznacza to bardzo krótki żywot debiutującej przed paroma tygodniami serii Basin Falls Refresh, znanej też jako Skylake-X Refresh, ponieważ mogą one być zastąpione po zaledwie trzech kwartałach obecności na rynku (prezentacja Glacier Falls spodziewana jest już w połowie 2019 roku w trakcie targów Computex). Grafika wspomina również dwa nowe mainstreamowe chipy dla stacjonarnych procesorów Intela, a mianowicie B365 Express i H310C Express. Na chwilę obecną nie wiemy jednak, czym będą się różnić względem B360 i H310, ale nie liczylibyśmy na duże zmiany (spodziewać można się np. mocniejszej sekcji VRM dla CPU). Oczywiście, tradycyjnie podkreślamy, że nie są to oficjalne informacje, więc dopóki nie zostaną potwierdzone, należy podchodzić do nich z dystansem.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Przecieki na temat procesorów Core i9-9900KF oraz nowych chipsetów Intela

 0