Przecieki o wydajności karty NVIDIA CMP 220HX. Zapowiada się na spełnienie marzeń górników

Przecieki o wydajności karty NVIDIA CMP 220HX. Zapowiada się na spełnienie marzeń górników

Kilka dni temu pojawiły się plotki, że NVIDIA prawdopodobnie pracuje nad nową kartą CMP (Crypto Mining Processor), która według pogłosek ma być oparta o flagowe GPU Ampere A100. Karta ta miałaby być najpotężniejszym modelem przeznaczonym do kopania kryptowalut i kosztować aż 3000 USD. Pierwsze przecieki nie zdradzały jej specyfikacji, ani konkretów odnośnie wydajności, ale w sieci pojawiły się właśnie nowe plotki na ten temat i użytkownik Twittera znany jako I_Leak_VN zdaje się ujawniać kilka kluczowych szczegółów. Jeśli te się potwierdzą, to rzeczywiście możemy mieć do czynienia z prawdziwym górniczym potworem. Zanim jednak przejdziemy dalej, warto podkreślić, że nie są to potwierdzone informacje i trudno jest też określić wiarygodność źródła, więc lepiej podchodzić do nich z odpowiednim dystansem.  

Współczynnik hash rate dla tego modelu miałby wynosić aż 210 MH/s, czyli blisko dwa razy więcej niż w przypadku karty graficznej GeForce RTX 3090.

Z plotek wynika, że układ A100 będzie napędzać kartę do kopania o nazwie NVIDIA CMP 220HX (ta może nie być ostateczna). GPU A100 to topowe GPU Zielonych z rodziny Ampere, które oferują naprawdę imponującą specyfikację, ale wiążę się to również z wysoką ceną (Tesla A100 PCIe kosztuje około 11000 USD), ale przecieki sugerują, że CMP 220HX będzie znacznie tańsze, dzięki czemu ma być naprawdę atrakcyjne z perspektywy górników zajmujących się kopaniem kryptowalut. Współczynnik hash rate dla tego modelu miałby wynosić aż 210 MH/s, czyli blisko dwa razy więcej niż w przypadku karty graficznej GeForce RTX 3090. Według NiceHash NVIDIA GeForce RTX 3090 przynosi dzienny dochód w wysokości około 11 USD, który można zmaksymalizować do 13-14 USD za sprawą zoptymalizowanej konfiguracji. NiceHash wymienia również akcelerator Ampere A100 40 GB, którego podstawowy dzienny dochód wynosi 17 USD, ale można go zwiększyć do około 19–20 USD.

Różnica polega na tym, że GeForce RTX 3090 ma sugerowaną cenę detaliczną 1499 USD i obecnie można go kupić na rynku za około 2500 USD - 4000 USD (o ile uda nam się w ogóle znaleźć taki model w jakiś sklepie). Po raz kolejny Ampere A100 to karta graficzna wyceniona na 11000 USD i przy obecnym tempie wydobywania kryptowalut zajmie około 2 lat, zanim karta odzyska swój koszt i zacznie zarabiać. Tu do akcji wkroczyć ma właśnie CMP 220HX. Mówi się, że karta kosztować będzie 3000 USD i powinna zapewniać taką samą szybkość wydobycia jak Ampere A100, aczkolwiek z nieco obciętą specyfikacją. Dla przykładu NVIDIA może zdecydować się na okrojoną konfigurację GPU NVIDIA Ampere A100, która będzie znacznie słabsza od istniejącego wariantu PCIe, ale nadal zaoferuje lepszą wydajność niż GeForce RTX 3090. 40 GB pamięci również nie jest wymagane w tym przypadku, a NVIDIA może zdecydować się na tylko 1 układ HBM2 na stos, co daje łącznie 5 GB pamięci, zachowując jednocześnie 5120-bitowy interfejs magistrali, co daje łączną przepustowość 1,6 TB/s. Co więcej, wariant PCIe A100 ma TDP na poziomie 250 W, a dla porównania GPU GA102 aż 350 W. Można się też spodziewać w związku z tym znacznie lepszej efektywności energetycznej.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Przecieki o wydajności karty NVIDIA CMP 220HX. Zapowiada się na spełnienie marzeń górników

 0