Przełomowa architektura Hopper coraz bliżej. NVIDIA kończy prace projektowe

Przełomowa architektura Hopper coraz bliżej. NVIDIA kończy prace projektowe

Przełomowa architektura NVIDIA Hopper pojawia się w przeciekach już od ponad 2 lat. Wygląda na to, że oczekiwanie powoli dobiega końca, ponieważ najnowsze doniesienia sugerują zakończenie prac projektowanych nad tą technologią.

Hopper ma być pierwszym podejściem Zielonych do designu Multi-Chip-Module (MCM), czyli modułów wielochipowych i bezpośrednią konkurencją dla nadchodzących procesorów graficznych Intel Xe-HP/C i AMD CDNA2. Na Twitterze pojawił się właśnie tajemniczy tweet od użytkownika Greymon55, który odniósł się do nadchodzącej architektury NVIDII. Greymon55 to stosunkowo nowy nick, jeśli chodzi o informatorów z tej branży, ale tak naprawdę jest to po prostu alternatywne konto kogoś, kto wcześniej dzielił się wieloma przeciekami z harmonogramów AMD. Informator jeszcze nie potwierdził swojej wiarygodności, jeśli chodzi o przecieki NVIDII i warto mieć to na względzie w kontekście jego tweeta odnośnie Hoppera.

Hopper ma być pierwszym podejściem Zielonych do designu Multi-Chip-Module (MCM), czyli modułów wielochipowych.

Przełomowa architektura Hopper coraz bliżej. NVIDIA kończy prace projektowe

Wspomniany tweet został szybko odszyfrowany przez innego użytkownika – „KD”. Niestety oryginalna wiadomość została już usunięta, ale redakcja 3DCenter zdołała najpierw wykonać screenshot. Wiadomość ta brzmiała „NVIDIA Hopper Will Tape Out Soon”. Faza Tape Out to finalny rezultat prac projektowych nad układem, więc zakładając, że przeciek jest prawdziwy, sugeruje on, że premiera architektury Hopper w połowie 2022 roku jest prawdopodobna.

Szczegóły dotyczące GPU nie zostały potwierdzone przez producenta, ale pojawiło się sporo plotek związanych z tą architekturą. Te wskazują choćby, że będzie on oparty na 5 nm litografii TSMC 5 nm i zaoferuje strukturę designu GPU. Układ graficzny ma być wyposażony w dwie kości z łącznie 288 multiprocesorami strumieniowymi, czyli 2,6x więcej niż NVIDIA A100 z Ampere. Taka konfiguracja przy bardziej energooszczędnym procesie produkcyjnym i architekturze może zapewnić nawet trzykrotny wzrost wydajności w porównaniu z poprzednikiem. Zostało to zasugerowane przez @kopite7kimi, który jako jeden z pierwszych udostępnił szczegóły dotyczące architektury Hopper.

Radeon RX 6600 XT przetestowany. Jak wypada na tle GeForce'a RTX 3060 Ti?

Wydaje się jednak, że Hopper nie jest architekturą do gier. Pierwszą kartą „graficzną” wyposażoną w ten procesor graficzny jest prawdopodobnie NVIDIA H100, następca akceleratora centrum danych znanego jako A100. NVIDIA pracuje również nad architekturą Ada Lovelace, która trafi już do GeForce'ów. Sądząc po ostatnich przeciekach, nie należy się tego spodziewać w najbliższym czasie, a już na pewno nie przed Hooperem.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Przełomowa architektura Hopper coraz bliżej. NVIDIA kończy prace projektowe

 0