Przerabiane pokoparkowe GeForce RTX 3080 20GB i Radeon RX 580 16GB ponownie trafiają na rynek

Przerabiane pokoparkowe GeForce RTX 3080 20GB i Radeon RX 580 16GB ponownie trafiają na rynek

Jak donosi VideoCardz, Karty graficzne GeForce RTX 3080 20 GB i Radeon RX 580 16 GB, które nigdy nie trafiły na rynek, są teraz dostępne w Chinach. Wykorzystywane dotychczas do kopania kryptowalut modele są przerabiane na GPU do AI. 

Niedawno pisaliśmy o kartach GeForce RTX 4090 i RTX 3090, które są rozbierane na części i przerabiane na akceleratory AI dla szybko rozwijającego się rynku sztucznej inteligencji. Ten proceder trwa w Chinach od jakiegoś czasu, ale dopiero teraz zrobiło się o nim głośno, ze względu na sankcje USA, które blokują dostęp do wysokowydajnych grafik w Państwie Środka. To zaczyna wywoływać obawy wśród graczy, którzy martwią się, że Chińczycy zaczną wykupywać gamingowe karty na potęgę, jak było to w trakcie pandemii, kiedy kwitło kopanie kryptowalut. Nie zawsze jednak karty przerabiane na akceleratory AI to gamingowe modele. 

Karty graficzne GeForce RTX 3080 20 GB i Radeon RX 580 16 GB, które nigdy nie trafiły na rynek, są teraz sprzedawane w Chinach jako GPU do AI. 

Większość kart z chłodzeniem typu turbina dostępnych na chińskim rynku to stare grafiki do kopania kryptowalut, których używanie nie jest już opłacalne. Firmy takie jak Jieshuo kupują je masowo i starają się tchnąć w nie nowe życie. Biorąc pod uwagę, że te karty są stare i były używane do wydobywania kryptowalut oraz że są tańsze niż podobne karty graficzne na rynku wtórnym, trudno się temu dziwić. 

GeForce RTX 3080 20 GB

Jednym z GPU, które wypłynęło niedawno w tym kontekście, jest GeForce RTX 3080 20 GB, który nigdy nie został wydany przez NVIDIĘ, chociaż krążyło wiele plotek o takim modelu. Ten był wspominany w planach partnerów Zielonych, ale nigdy nie trafił na rynek. GeForce RTX 3080 jest jednak tańszy od RTX-a 3090 wyposażonego w 24 GB pamięci, dlatego chińskie firmy decydują się na ten model. 

rtx 3080 20 GB
 

Co więcej, można go łatwo zmodyfikować do 20 GB pamięci za pomocą znanych modów fizycznych i software'owych. Modderzy pokazywali takie przerobione wersje wiele miesięcy temu, a takie karty widzieliśmy już rok temu na chińskim rynku za około 600 dolarów. Były one przeznaczone wyłącznie do wydobywania kryptowalut, a ich cena nie była wówczas szokująca. Jednak w obliczu nowych amerykańskich sankcji dostęp do GPU RTX o dużej pojemności pamięci jest utrudniony, co powoduje kolejny wzrost cen, dlatego ten konkretny model jest obecnie sprzedawany za około 900 dolarów.

tyx 3080 20 GB
 

Radeon RX 580

RTX 3080 nie jest jedyną kartą, która jest popularna wśród firm przerabiających GPU pod kątem AI. Radeon RX 580, który pierwotnie pojawił się na rynku z 8 GB pamięci, można również znaleźć z dwukrotnie większą pojemnością VRAM-u. Co ciekawe, przerabiane są nawet używane grafiki, co pozwala jeszcze bardziej obniżyć koszty.  

Radeon RX 580
 

Chiński rynek jest obecnie zalewany pokoparkowymi grafikami, które są czyszczone, czasami rozbierane, a następnie ponownie składane. Wyglądają jak nowe, ale mogą mieć stare układy graficzne i pamięci, więc ich zakup wiąże się pewnym ryzykiem. Sprzedające je firmy dają nawet dwuletnią gwarancję, jeśli coś pójdzie nie tak, ale zgłaszanie jakichkolwiek roszczeń może być tu bardzo trudne.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Przerabiane pokoparkowe GeForce RTX 3080 20GB i Radeon RX 580 16GB ponownie trafiają na rynek

 0