Przyznali się do wyprania 4 miliardów dolarów w bitcoinach po rekordowym napadzie na Bitfinex

Przyznali się do wyprania 4 miliardów dolarów w bitcoinach po rekordowym napadzie na Bitfinex

W minionym tygodniu Ilya Lichtenstein i Heather Morgan przyznali się do zarzutów związanych z praniem brudnych pieniędzy, które były powiązane z kradzieżą około 120 000 Bitcoinów z giełdy Bitfinex w Hongkongu w 2016 roku.

120 000 BTC w sierpniu 2016 r., kiedy okradziono Bitfinex, było warte około 70 milionów dolarów; do lutego 2022 r. (aresztowanie) wartość monet wzrosła do 4,8 mld USD.

W lutym 2022 roku 35-letni Lichtenstein oraz 33-letnia Morgan zostali aresztowani przez federalne władze, po tym jak amerykański rząd namierzył około 95 000 skradzionych BTC – co w tamtym czasie było warte blisko 4 miliardy dolarów, a dzisiaj 2,8 miliarda dolarów – w cyfrowych portfelach kontrolowanych przez tę parę. Departament Sprawiedliwości nazwał tę konfiskatę największą w historii i od tego czasu odzyskał dodatkowe 475 milionów dolarów.

Rosjanin i Amerykanka przyznali się do wyprania około 120 000 Bitcoinów, pochodzących z rekordowego napadu na giełdę Bitfinex w Hongkongu w 2016 roku. Parze grozi nawet 20 lat więzienia. Departament Sprawiedliwości namierzył około 95 000 skradzionych BTC - to największa konfiskata w historii.

Lichtenstein, obywatel Rosji, był założycielem firmy marketingowej MixRank oraz zdecentralizowanej platformy tożsamości Endpass. Posiadał także jednoosobową jednostkę inwestycyjną o nazwie Demandpath. Morgan pełniła rolę dyrektora generalnego w firmie marketingowej SalesFolk. W pewnym momencie stała się również internetową celebrytką dzięki swoim przedsiębiorczym tekstom hip-hopowym pod pseudonimem Razzlekhan. Według amerykańskich prokuratorów Lichtenstein uzyskał dostęp do sieci Bitfinex, wykorzystując niezidentyfikowane przez nich narzędzia. Następnie zainicjował ponad 2000 transakcji, które przesłały 119 754 bitcoinów z Bitfinex do portfela kryptowalut, który kontrolował. W międzyczasie próbował zatrzeć ślady, usuwając dane uwierzytelniające i pliki dziennika. Na zaawansowanym etapie operacji zaangażował Morgan, aby pomogła w praniu skradzionych funduszy, przesyłając je przez różne konta finansowe.


Heather Morgan znana jest jako Razzlekhan

Zgodnie z oświadczeniem śledczego IRS, Christophera Janczewskiego, które dokumentuje podstawę sprawy w imieniu rządu USA, skradzione fundusze były przemieszczane przez wiele kont powiązanych z oskarżonymi. Przed aresztowaniem pary federalne władze zdobyły dostęp do portfela 1CGA4s poprzez odszyfrowanie pliku zapisanego na koncie Lichtenstein w chmurze. Plik zawierał listę 2000 adresów wirtualnych wraz z odpowiednimi kluczami prywatnymi, które były bezpośrednio powiązane z kradzieżą.

Janczewski zaznaczył, że pewne istotne informacje, które przyczyniły się do postępu w śledztwie, pochodziły od „prywatnych podmiotów, które są uważane za wiarygodne przez rząd USA”. Niektóre z tych podmiotów mogą mieć motywacje finansowe, szczególnie jeśli chodzi o „spore nagrody za zwrot skradzionych funduszy” oferowane przez Bitfinex.

W lipcu Bitfinex ogłosił, że otrzymał 312 219,71 USD w gotówce oraz 6 917 BCH od Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych jako część rekompensaty związanej z atakiem z 2016 roku. 

Lichtensteinowi grozi do 20 lat pozbawienia wolności za przyznanie się do uczestnictwa w spisku dotyczącym prania brudnych pieniędzy. Morgan przyznał się do dwóch zarzutów – prania brudnych pieniędzy oraz spisku mającego na celu oszukanie USA – za co może jej grozić do pięciu lat pozbawienia wolności za każdy z tych zarzutów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Przyznali się do wyprania 4 miliardów dolarów w bitcoinach po rekordowym napadzie na Bitfinex

 0