PUBG Mobile oskarżone o szpiegostwo. Indie banują 118 chińskich aplikacji

PUBG Mobile oskarżone o szpiegostwo. Indie banują 118 chińskich aplikacji

Napięcie między Chinami a Indiami nieustannie rośnie czego kolejnym przejawem jest zakazanie kolejnych 118 aplikacji mobilnych powiązanych z Chinami. To już kolejna tego typu fala banów, a tym razem na liście znajduje się niezwykle popularny w Indiach PUBG Mobile, a także aplikacja do przesyłania wiadomości WeChat. Indyjskie Ministerstwo Elektroniki i Technologii Informacyjnych twierdzi, że aplikacje "są zaangażowane w działania, które szkodzą suwerenności i integralności Indii, obronie Indii, bezpieczeństwu państwa i porządku publicznego". Agencja twierdzi dalej, że otrzymała skargi z "różnych źródeł", twierdząc, że chińskie aplikacje "kradną i potajemnie przesyłają" dane użytkowników na serwery poza Indiami. Oprócz PUBG i WeChat na liście banów znajdują się również Baidu, AliPay i Sina News.

Konsekwencją napięć między Chinami a Indiami jest powiększająca się lista zakazanych aplikacji. Indie zbanowały już ponad 170 chińskich programów, w tym TikTok, PUBG Mobile i WeChat.

To nie jest pierwszy przypadek podjęcia takich działań w Indiach. W czerwcu w kraju zakazano 58 aplikacji wykonanych w Chinach, w tym TikTok. Sieć społecznościowa do udostępniania wideo, która wzbudziła kontrowersje w Stanach Zjednoczonych, była najczęściej pobieraną aplikacją w Indiach, gdzie miała ponad 200 milionów użytkowników - największy rynek poza Chinami.

Zakazy są odpowiedzią na napięcia między krajami powstające na spornej granicy w Himalajach, gdzie walki między narodami spowodowały śmierć co najmniej 20 indyjskich żołnierzy i nieznaną liczbę chińskich ofiar. TikTok boryka się również z problemami w USA. Prezydent Trump podpisał w zeszłym miesiącu dwa zarządzenia zakazujące amerykańskich transakcji z TikTok i WeChat, co TikTok obecnie kwestionuje w sądzie. Niedawno dowiedzieliśmy się, że Microsoft współpracuje z Walmart w celu przejęcia amerykańskiej części biznesowej aplikacji od ByteDance.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: PUBG Mobile oskarżone o szpiegostwo. Indie banują 118 chińskich aplikacji

 0