PUBG Mobile wprowadza dzienne limity gry, by walczyć z uzależnieniem

PUBG Mobile wprowadza dzienne limity gry, by walczyć z uzależnieniem

Od momentu ubiegłorocznej premiery, PlayerUnknown’s Battleground (PUBG) w wersji mobilnej zyskał niebywałą popularność na całym świecie, a przodują tu rynki z obszaru południowo-wschodniej Azji. Największą grupą, która najbardziej upodobała sobie ten tytuł to Hindusi, a PUBG Mobile święci niebywałe triumfy na subkontynencie indyjskim. W przeciwieństwie do wersji konsolowych i PC, mobilna odsłona PUBG jest oparta o model free-to-play, co jest jednym z najważniejszych powodów jej popularności. Jednak gdy coś staje się zbyt popularne, często towarzyszą temu niekorzystne zjawiska. Tak własnie jest w przypadku PUBG Mobile, które z powodu swojej popularności jest mocno krytykowane w Indiach, będąc źródłem powszechnego niepokoju.

W Indiach wprowadzone zostały ograniczenia, pozwalające grać w PUBG Mobile "tylko" sześć godzin dziennie. Ma to pomóc w walce z uzależnieniem. Nie wiadomo czy podobne rozwiązania pojawią się w innych krajach.

Niepokój wywołany popularnością PUBG jest dość uzasadniony. Kilku indyjskich graczy zmarło na skutek zbyt długich sesji gry, a inni okradają rodziny, by móc dokonywać zakupów w grze. Niektóre miasta podjęły nawet decyzję o zakazie gry, a decyzję podjęto w oparciu o naciski rodziców dzieci uzależnionych od gry. W kraju tym dochodzi nawet do tak skrajnych sytuacji, jak aresztowania nastolatków za prowadzenie rozgrywek w miejscach publicznych. Aby zapobiec blokadzie tytułu w tak dochodowym regionie, deweloper podjął decyzję o wprowadzeniu dziennego limitu czasowego, odcinając tych, którzy zbyt długo wpatrują się w ekran z grą. O zmianie zaczęli donosić sami gracze, którym wyświetliło się powiadomienie o zdrowiu, jednocześnie blokując dostęp do aplikacji.

Gracz może powrócić do gry po określonym czasie, który ma mu pomóc "ochłonąć". Takie rozwiązanie jest analogiczne do stosowanego w Chinach, co pomaga walczyć z uzależnieniem od gier. Użytkownicy raportują, że otrzymują komunikaty po dwóch do czterech godzinach prowadzenia rozgrywki, a niektórzy są blokowani po przekroczeniu sześciu godzin w czasie jednej sesji. Zmiany nie zostały jeszcze masowo wprowadzone, jednak coraz więcej użytkowników będzie w ciągu najbliższych dni wyrzucanych z gry po przekroczeniu limitu. Oczywiście szybko pojawią się próby obejścia blokady, jednakże inicjatywa Tencent jest godna pochwały. W końcu niewielu producentów dostrzega problemy z uzależnieniem od gier.

Pokaż / Dodaj komentarze do: PUBG Mobile wprowadza dzienne limity gry, by walczyć z uzależnieniem

 0