Putin chwali „wybitnego” Elona Muska

Putin chwali „wybitnego” Elona Muska

Prezydent Rosji wygłosił komplementy pod adresem Elona Muska tylko kilka dni po tym, jak dowiedzieliśmy się o niezwykle kontrowersyjnym działaniu szefa SpaceX, które zapobiegło atakowi ukraińskich dronów na rosyjskie okręty na Krymie.

Putin wygłosił pochwały pod adresem miliardera podczas rosyjskiego Forum Ekonomicznego Wschodniego, które odbywało się we Władywostoku. Powiedział: "Jeśli chodzi o sprawy osobiste, Elon Musk z pewnością jest wyjątkową osobą. Myślę, że to zostanie docenione na całym świecie. To aktywny i utalentowany biznesmen". Słowa prezydenta Rosji padły kilka dni po publikacji fragmentu biografii Elona Muska, najbogatszego człowieka na świecie, który sugerował, że Musk wydał tajne polecenie inżynierom Starlink, aby wyłączyli łączność satelitarną w okolicach Krymu w 2022 roku. To miało miejsce w momencie, gdy ukraińskie drony podwodne zbliżały się do rosyjskiej floty morskiej, przygotowując się do niespodziewanego ataku. Podobno szef SpaceX obawiał się, że Putin może w odpowiedzi użyć broni nuklearnej przeciwko Ukrainie.

Elon Musk kolejny raz otrzymał pochwały, z których niekoniecznie należy się cieszyć.

Musk później udostępnił informacje na ten temat na swoim profilu na platformie Twitter X. W swoim wpisie poinformował, że władze Ukrainy poprosiły go o aktywację Starlink na obszarze prowadzącym do Sewastopola, z wyraźnym zamiarem osłabienia rosyjskiej floty. Jednak Musk odmówił, obawiając się, że taka interwencja ze strony SpaceX mogłaby przyczynić się do eskalacji konfliktu.

W ubiegłym roku Elon Musk został oskarżony o sympatie prorosyjskie po opublikowaniu ankiety dotyczącej planu pokojowego dla Ukrainy. Plan ten sugerował przeprowadzenie fikcyjnych wyborów na obszarach Ukrainy, które były pod okupacją, podobnie jak miało to miejsce wcześniej, co doprowadziło do aneksji tych terytoriów przez Rosję. Jednak tym razem propozycja zakładała, żeby wybory odbyły się pod nadzorem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), a Rosja musiałaby opuścić te obszary, jeśli tak zdecyduje naród. Musk wcześniej także zaproponował Putinowi pojedynek, który miał zdecydować o losie Ukrainy, a który to z pewnością by przegrał, patrząc na biografię prezydenta Rosji.

Nieco wcześniej Muska chwalił Anas Haqqani, wysoki rangą przywódca talibów. Haqqani opublikował wpis na Twitterze, w którym podkreślił dwie ważne zalety Twittera w porównaniu do innych platform mediów społecznościowych. Pierwszą zaletą, którą chwali, jest wolność słowa, a drugą to publiczny charakter i wiarygodność Twittera. "Twitter nie ma nietolerancyjnej polityki, takiej jak Meta. Inne platformy nie mogą goj zastąpić" - napisał.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Putin chwali „wybitnego” Elona Muska

 0