QNAP wprowadza na rynek NAS procesory hybrydowe, obsługę dysków SSD E1.S oraz algorytmy AI

QNAP wprowadza na rynek NAS procesory hybrydowe, obsługę dysków SSD E1.S oraz algorytmy AI

Firma QNAP wprowadziła nowe produkty do swojego szerokiego portfolio NAS, jednak tym razem urządzenia są nieco nietypowe. W przypadku modelu TBS-574X mamy do czynienia z serwerem oparty wyłącznie o dyski NVMe SSD, podczas gdy TS-AI642 z kolei dodaje możliwość przetwarzania danych z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji.

Serwery NAS nie są już tylko zwykłymi sieciowymi urządzeniami pamięci masowej. Dzięki nowoczesnym systemom operacyjnym oferują one wiele dodatkowych funkcjonalności i często są dość potężnymi i bogatymi funkcjonalnie komputerami. Na targach CES 2023 firma QNAP zaprezentowała dwie nowości, które nie są do końca zwykłymi konsumenckimi NAS-ami. Nowy TBS-574X to kompaktowy serwer NAS o niewielkich wymiarach, przeznaczony przede wszystkim do produkcji wideo 4K w czasie rzeczywistym. Urządzenie oferuje 5 gniazd na dyski SSD E1.S NVMe, podczas gdy poprzez adapter można również używać tradycyjnych wariantów M.2 2280. Co istotne, dyski SSD można wymieniać podczas pracy. 

QNAP wprowadza na rynek NAS procesory hybrydowe i obsługę dysków SSD E1.S.

TBS-574X oferuje wyjście 4K HDMI, dwa porty USB 4 i łączność 2.5GbE/10GbE. Procesor to Intel Core i3-1220P z 10 rdzeniami i obsługą 12 wątków (2P+8E). Maks. Częstotliwość Turbo sięga 3,3 GHz dla ekonomicznych rdzeni i 4,4 GHz dla mocnych. 

Drugoe z nowych urządzeń NAS to TS-AI642. Model ten jest przeznaczony przede wszystkim do rozpoznawania danych (np. twarzy) w obrazie oraz aplikacji śledzących, w których można wykorzystać sztuczną inteligencję. Posiada 8nm procesor Rockchip RK3588, na który składają się cztery rdzenie Cortex-A76 o częstotliwości 2,2 GHz oraz cztery rdzenie Cortex-A55 o częstotliwości 1,8 GHz. Najważniejsza tutaj jest jednak zintegrowana NPU z wydajnością 6 TOPS. Znajdziemy tu 6 zatok dyskowych, łączność w postaci portu 2,5GbE oraz slot na kartę rozszerzeń PCIe Gen3, która może obsłużyć do 10GbE. Dostępne jest też wyjście HDMI 4K. NAS obsługuje połączenie różnych usług w chmurze, tworzenie kopii zapasowych do innej pamięci masowej i obsługę aplikacji kontenerowych. Ceny nowości nie zostały ujawnione.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: QNAP wprowadza na rynek NAS procesory hybrydowe, obsługę dysków SSD E1.S oraz algorytmy AI

 0