Qualcomm chce stworzyć procesory do laptopów, które mogłyby konkurować z układami Apple

Qualcomm chce stworzyć procesory do laptopów, które mogłyby konkurować z układami Apple

Prezes Qualcomma, Cristiano Amon zdradził plany jego firmy dotyczące wypuszczenia procesorów do laptopów w 2022 roku, które będą miały za zadanie konkurować z takimi układami jak Apple M1. CPU skorzystają z podstawowej architektury opracowanej przez Nuvia, którą producent Snapragonów kupił jakiś czas temu. W wywiadzie dla Reutersa, Amon przyznał odważnie, iż dowodzone przez niego przedsiębiorstwo może mieć najlepszy chip na rynku, dzięki zespołowi, który wcześniej pracował nad SoC Apple M1. Jednak, zamiast używać rdzeni ARM, Qualcomm chce zaprojektować własne rozwiązanie, chyba że AMR "stworzy wreszcie procesor, który okaże się lepszy od tego, który Qualcomm sam może opracować". Jeśli wszystko pójdzie dobrze wówczas procesory dedykowane notebookom pojawią się w przyszłym roku. Jednocześnie Amon przyznał, że w planach nie ma stworzenia CPU do centrów danych. Układem do urządzeń przenośnych jest Snapdragon 7c Gen 2.

Qualcomm chce stworzyć wydajne procesory dla laptopów, które byłyby w stanie konkurować z układami Apple.

Qualcomm chce stworzyć procesory do laptopów, które mogłyby konkurować z układami Apple

Chip bazuje na poprzednim modelu i zawiera podkręcone rdzenie Cortex-A76 (2x Cortex-A76 o taktowaniu 2,55 GHz i 6x Cortex-A55 1,8 GHz) oraz wspierany jest przez grafikę Adreno 618. Procesor ma trafić do Chromebooków oraz budżetowych laptopów. Przypomnijmy, iż startup Nuvia złożony z byłych pracowników Apple została przejęta za 1,4 miliarda dolarów. Co ciekawe specjalizują się oni w chipach przeznaczonych do sprzętu serwerowego. Producent Snapdragonów zamierza integrować rozwiązania Nuvii z całym swoim portfolio. Tymczasem Qualcomm zaprezentował Snapdragon 888 Plus. Chipset wykorzystuje GPU Adreno 660 i CPU Kryo 680 o częstotliwości taktowania do 3 GHz (rdzeń Cortex-X1 został podkręcony konkretnie do 2,995 GHz).

Procesor Hexagon 780 oferuje "architekturę fuzyjną" umożliwiającą uruchamianie wielu sieci neuronowych w różnych sytuacjach. Nowy CPU to ulepszona wersja wydanego w 2020 roku Snapdragona 888 5G. Producent największą wagę przyłożył tu do rozrywki wspomaganej przez sztuczną inteligencję. Jak stwierdził Christopher Patrick, starszy wiceprezes Qualcomm i dyrektor generalny działu mobilnego najnowszy chipset pomoże zapewnić rozrywkę na najwyższym poziomie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm chce stworzyć procesory do laptopów, które mogłyby konkurować z układami Apple

 0