Nieoficjalne doniesienia mówią, że Amerykański producent chipów Qualcomm przekazał organom regulacyjnym na całym świecie, że jest przeciw przejęciu przez Nvidię brytyjskiego projektanta chipów Arm, w transakcji opiewającej na 40 miliardów dolarów. Firma powiedziała Federalnej Komisji Handlu, Komisji Europejskiej, brytyjskiemu Urzędowi ds. Konkurencji i Rynków oraz Chińskiej Administracji Państwowej ds. Regulacji Rynku, że ma obawy dotyczące kupna Arm przez Nvidię. FTC od jakiegoś czasu przygląda się sprawie, a ich dochodzenie przeszło do "drugiej fazy". Według anonimowych źródeł, amerykański regulator poprosił SoftBank (obecny właściciel Arm), Nvidię i Arm o dostarczenie większej ilości informacji. Źródła podają, że spełnienie prośby o informacje zajmie prawdopodobnie wiele miesięcy, ponieważ trzeba będzie przygotować odgomne ilości danych. Dodali, że w drugiej fazie FTC będzie współpracować z innymi firmami, które mogą posiadać istotne informacje, które mogą pomóc w podjęciu decyzji.
Wielu producentów wzywa do zablokowania przejęcia Arm, w obawie, że Nvidia zablokuje im dostęp do technologii.
Wszyscy regulatorzy odmówili oficjalnego komentarza w tej sprawie, podobnie postąpił Qualcomm, który rzekomo skontaktował się z organami regulacyjnymi, uważając, że może to odegrać znaczącą rolę w zablokowaniu przejęcia. Producent podobno rozmawiał z przedstawicielami zajmującymi się prawem antymonopolowym i fuzjami. Nvidia powiedziała CNBC, że jest przekonana, że regulatorzy zobaczą korzyści z przejęcia. Arm i SoftBank również odmówili komentarza w tej sprawie. Źródła mówią natomiast, że transakcja będzie zablokowana na kilka długich miesięcy, podczas których przeprowadzona będzie szczegółowa i ciężka weryfikacja przejęcia.
Arm udziela licencji na projekty chipów ponad 500 firmom, które wykorzystują je do produkcji własnych chipów. Qualcomm sprzeciwia się przejęciu przez Nvidię, ponieważ uważa, że istnieje bardzo duże ryzyko, że Nvidia może blokować dostęp do technologii Arm i uniemożliwić innym producentom chipów korzystanie z własności intelektualnej Arm. Nie wydaje się, aby Nvidia była w stanie w pełni wykorzystać przejęcie bez przekraczania pewnych granic. Źródła branżowe twierdzą, że transakcja ma bardzo duże szanse zostać zablokowana przez jeden lub więcej regulatorów. Nie tylko Qualcomm sprzeciwia się przejęciu Arm. Graphcore, start-up z branży AI, zgłosił obawy brytyjskiemu Urzędowi ds. Konkurencji i Rynków. Dyrektor generalny Graphcore, Nigel Toon, powiedział w grudniu, że Graphcore uważa umowę za antykonkurencyjną. Lokalni producenci chipów w Chinach, w tym Huawei, wezwali Pekin do próby zablokowania transakcji, obawiając się, że mogą znaleźć się w niekorzystnej sytuacji, jeśli Arm trafi w ręce amerykańskiej firmy.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm, Huawei i inni sprzeciwiają się przejęciu Arm przez Nvidię