Qualcomm i Acer uważają, że sytuacja z niedoborem chipów poprawi się jeszcze w tym roku

Qualcomm i Acer uważają, że sytuacja z niedoborem chipów poprawi się jeszcze w tym roku

Klienci mają dość obecnego braku towaru i absurdalnych cen wywołanych niedoborami, które wpływają na różne branże od produkcji samochodów po laptopy. W efekcie wielu producentów przywraca do życia stare modele kart graficznych, które mają uspokoić wściekłych graczy. Intel, Cisco, Micron i wiele innych firm przewidują, że kryzy związany z niedoborem chipów może potrwać nawet kilka lat, jednak nie wszyscy są aż takimi pesymistami. Nie wiadomo kiedy sytuacja się poprawi, ale nowy dyrektor generalny Qualcomm, Cristiano Amon, uważa, że sytuacja zmieni się na lepsze w drugiej połowie tego roku. Ten optymistyczny pogląd podziela również Andrew Hou, prezes Acera na region Azjatycki.

Branża jest podzielona - część liderów technologicznych uważa, że niedobory chipów to problem wieloletni, natomiast Acer i Qualcomm twierdzą, że sytuacja zacznie się poprawiać jeszcze w tym roku.

Hou powiedział dziennikarzom w Tajpej, że odkąd problemy z niedoborami stały się dotkliwe po raz pierwszy w czwartym kwartale 2020 roku, łańcuch dostaw "ruszył do akcji", gdy dostawcy pracowali nad rozwiązaniem problemów. Dodał, że to szybkie działanie powinno przynieść lepsze dostawy w drugim kwartale roku w porównaniu z pierwszym kwartałem, a jeszcze bardziej zauważalną poprawę odczujemy w drugiej połowie 2021 roku. Podejmowane są dalsze wysiłki, zarówno długo-, jak i krótkoterminowe, aby złagodzić niedobory chipów. TSMC wyda 100 miliardów dolarów na ekspansję i badania i rozwój w ciągu najbliższych trzech lat, podczas gdy GlobalFoundries podwoi swoje wydatki do 1,5 miliarda dolarów w tym roku. 

Widać, że branża jest podzielona w swoich przewidywaniach, które zdają się być bardziej życzeniami. Prezes i dyrektor generalny Cisco, Chuck Robbins, jest jednym z coraz większej liczby liderów technologicznych, którzy uważają, że niedobór półprzewodników, będzie się utrzymywał przez jeszcze długi czas.  "Myślę, że potrwa to kilka lat, ponieważ popyt stale rośnie" - powiedział Robbins. Dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, wypowiada się w podobnym tonie co Robbins. "Myślę, że zajmie to kilka lat" - powiedział Gelsinger. "Nie możemy budować fabryk z dnia na dzień, trwa to kilka lat". 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm i Acer uważają, że sytuacja z niedoborem chipów poprawi się jeszcze w tym roku

 0