Qualcomm może współpracować także z Samsungiem w kwestii produkcji układów 3 nm

Qualcomm może współpracować także z Samsungiem w kwestii produkcji układów 3 nm

Udostępnione do tej pory raporty wskazują, że Qualcomm zleci TSMC produkcję układów w litografii 3 nm. Nowe doniesienia mówią jednak, że część zamówień może przejąć Samsung. Powodem jest przejście koreańskiego giganta technologicznego na technologię GAA. Qualcomm utrzymuje ponoć współpracę z Samsungiem i niewykluczone, że firma będzie korzystać z możliwości kilku producentów chipów.

Przeniesienie produkcji chipów Snapdragon od Samsunga do TSMC było jedną z lepszych decyzji Qualcomma. Tajwańczycy oferują znacznie lepszą technologię, co przekłada się na wydajność oraz temperatury. Niemniej jednak Samsung wciąż pozostaje bardzo ważnym graczem na tym rynku. Najnowszy Snapdragon 8 Gen 2 jest w pełni produkowany w litografii 4 nm przez TSMC. Według dostępnych w sieci informacji, Qualcomm będzie kontynuował współpracę z Tajwańskim przedsiębiorstwem, składając w przyszłym roku zamówienia na chipy 3 nm. Niewykluczone jednak, iż część zleceń zostanie przekazana Samsungowi. Oczywiście warunkiem jest z pewnością uzyskanie odpowiedniej jakości procesu produkcyjnego. Jak podaje The Elec, starszy wiceprezes i dyrektor ds. marketingu Qualcomma, Don McGuire, powiedział, że przedsiębiorstwo utrzymuje współpracę z Samsungiem.

Według dostępnych w sieci informacji, Qualcomm będzie kontynuował współpracę z Tajwańskim przedsiębiorstwem, składając w przyszłym roku zamówienia na chipy 3 nm. Niewykluczone jednak, iż część zleceń zostanie przekazana Samsungowi.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1

Dodał również, że firma była zbyt duża, aby polegać wyłącznie na jednym dostawcy chipów. Korzystanie z usług wielu producentów ma pomóc w złagodzeniu problemów zaopatrzeniowych. Możliwość korzystania z różnych rozwiązań jest korzystna dla Qualcomma także ze względów finansowych. Dużo łatwiej jest wynegocjować odpowiednie kwoty, jeśli na rynku działa konkurencja.

Przejście Samsunga na technologię 3 nm GAA ma zapewniać mniejsze zużycie energii nawet o 45% oraz poprawić wydajność o 23%. Ponadto druga generacja 3 nm GAA powinna zagwarantować o 50% niższe zapotrzebowanie na energię oraz zwiększyć osiągi o 30% w stosunku do procesu 5 nm. To z pewnością może zachęcić klientów do składania zamówień. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm może współpracować także z Samsungiem w kwestii produkcji układów 3 nm

 0