Qualcomm może zrezygnować z rozwiązań ARM. Snapdragon 8 Gen 4 z autorskim CPU

Qualcomm może zrezygnować z rozwiązań ARM. Snapdragon 8 Gen 4 z autorskim CPU

Nowe plotki prosto z Chin sugerują, że Snapdragon 8 Gen 3 będzie ostatnim smartfonowym chipsetem od Qualcomm wyposażonym w CPU od ARM, ponieważ firma z San Diego ma przejść na autorskie projekty zwane Oryon, poczynając od Snapdragona 8 Gen 4. 

Snapdragon 8 Gen 4 z autorskim CPU

Snapdragon 8 Gen 4 (nazwa kodowa SM8750) powinien mieć podobną konfigurację procesora jak chipy Apple z serii A zaprojektowane dla iPhone'ów. „Digital chatter” zdradza ponadto na platformie Weibo, że nadchodzący SoC Qualcomm będzie miał sześć energooszczędnych rdzeni połączonych z dwoma rdzeniami wydajnościowymi. Poza tym, nie udostępniono żadnych innych informacji.

Nowe plotki prosto z Chin sugerują, że Snapdragon 8 Gen 3 będzie ostatnim smartfonowym chipsetem od Qualcomm wyposażonym w CPU od ARM.

Snapdragon

Porzucenie rdzeni Cortex-X5 i innych rozwiązań od ARM dla Snapdragon 8 Gen 4 oznacza, że ​​Qualcomm może wymagać tylko dwóch rdzeni wydajnościowych, aby zapewnić niezrównaną wydajność jednordzeniową i rzucić tym samym rękawice układom z serii A od Apple. Nie da się ukryć, że rozbijanie procesorów mobilnych na więcej klastrów z rdzeniami na bazie projektów ARM nie zagrażało dominacji Apple w branży smartfonów, więc jest prawdopodobne, że customowe rozwiązanie Qualcomm zmieni tę sytuację.

Snapdragon 8 Gen 4 niczym Apple M2

Połączenie dwóch rdzeni o wysokiej wydajności z sześcioma rdzeniami energooszczędnymi powinno przełożyć się na potencjalnie lepsze wyniki wielordzeniowe. Jeden z informatorów stwierdził nawet, że pierwsze wyniki wydajności Snapdragon 8 Gen 4 pokazują, że ten ostatni jest w rzeczywistości szybszy niż M2, czyli SoC wykorzystywany przez Apple w komputerach Mac. Ponieważ Qualcomm skorzysta również z litografii N3E od TSMC, czyli usprawnionej 3 nm litografii tajwańskiego producenta, rdzenie wydajnościowe Snapdragona 8 Gen 4 mogą być w stanie osiągać wyższe taktowanie bez nadmiernego nagrzewania się.

Ponadto mówi się, że Snapdragon 8 Gen 4 otrzyma obsługę RAM typu LPDDR6, co skutkować powinno wyższą przepustowością pamięci przy niższym zużyciu energii. Trzeba jednak pamiętać, że mówimy tu o SoC o relatywnie odległej premierze, bo pod koniec tego roku dopiero doczekamy się debiutu Snapdragona 8 Gen 3, a jego następca zapewne będzie miał premierę najwcześniej za półtora roku. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm może zrezygnować z rozwiązań ARM. Snapdragon 8 Gen 4 z autorskim CPU

 0