Qualcomm robi postępy w kwestii chipów Nuvia. Konkurencja dla układów Apple M jest coraz bliżej

Qualcomm robi postępy w kwestii chipów Nuvia. Konkurencja dla układów Apple M jest coraz bliżej

Już za 2 lata, Apple może doczekać się godnego rywala na rynku procesorów ARM dla komputerów mobilnych. Qualcomm wykazał postępy w pracach nad chipami Nuvia. Dyrektor generalny firmy, Cristiano Amon, twierdzi, że już w 2024 roku spodziewane są istotne zmiany w kwestii komputerów z układami Snapdragon pracującymi pod kontrolą systemu operacyjnego Windows.

Wraz z debiutem procesorów M1, Apple w pewnym stopniu zrewolucjonizowało swoje komputery mobilne. Wykorzystanie procesorów bazujących na architekturze ARM w przypadku laptopów okazuje się świetnym pomysłem. Zapewniają one nie tylko długi czas pracy na baterii z uwagi na swoją energooszczędność, ale również niskie temperatury. Pozostaje jednak kwestia wydajności, która musi być porównywalna do klasycznych CPU na architekturze x86. Na szczęście Qualcomm rozwija się także w tym kierunku i wykazuje postępy w pracach nad chipami Nuvia. Firma może posiadać już projekt lub nawet gotowy SoC, który można zademonstrować producentom urządzeń mobilnych, takim jak Microsoft (komputery z linii Surface).

Dyrektor generalny Qualcomm, Cristiano Amon, stwierdził, że zauważalny przełom w kwestii komputerów wykorzystujących procesory Snapdragon pod kontrolą systemu operacyjnego Windows nastąpi w 2024 roku.

Przygotowany przez Qualcomma projekt mógłby zostać wykorzystany przez klientów jako podstawa do produkcji własnych układów. Dyrektor generalny Qualcomm, Cristiano Amon, podał szacunkowy okres, w którym wprowadzone mogłyby zostać procesory Nuvia. Jako ciekawostkę warto dodać, że w ich przypadku, firma najpewniej zdecyduje się na pozostanie przy sprawdzonej nazwie "Snapdragon". Amon stwierdził, że zauważalny przełom w kwestii komputerów wykorzystujących procesory Snapdragon pod kontrolą systemu operacyjnego Windows nastąpi w 2024 roku.

Konkurowanie z Apple nie będzie jednak łatwą sprawą. Gigant technologiczny z Cupertino już teraz szykuje się do premiery chipów M2 Pro oraz M2 Max, które mają być produkowane w litografii 3 nm. W 2024 roku, kiedy mają zadebiutować wspomniane procesory Nuvia (Snapdragon), Apple będzie dysponować już najpewniej układami M3. Niemniej jednak kibicujemy Qualcommowi, ponieważ architektura ARM w przypadku urządzeń mobilnych zapewnia wiele korzyści, a nie każdy chce od razu kupować drogiego MacBooka.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm robi postępy w kwestii chipów Nuvia. Konkurencja dla układów Apple M jest coraz bliżej

 0