Qualcomm Snapdragon 7c Gen 2 to nowy SoC dla laptopów z Windowsem na ARM

Qualcomm Snapdragon 7c Gen 2 to nowy SoC dla laptopów z Windowsem na ARM

Qualcomm ogłosił dziś nową platformę obliczeniową opartą na ARM o nazwie Snapdragon 7c Gen 2, przeznaczoną do laptopów z niższej półki w przedziale cenowym poniżej 350 USD. Nowy chipset amerykańskiego producenta może nie znajdować się w tej samej lidze wydajności co Apple M1, ale urządzenia, dla których jest przeznaczony, będą znacznie tańsze od oferty Apple. Z racji tego, że programiści będą mogli uzyskać zestawy deweloperskie, daje to nadzieję, że w najbliższej przyszłości więcej aplikacji zostanie przeniesionych na system Windows 10 na ARM. Nie spodziewamy się jednak, że dzięki Snapdragonowi 7c Gen 2 nastąpi w końcu jakaś rewolucja w tym zakresie i wszyscy zaczną się przesiadać na notebooki wyposażone w tego rodzaju SoC.

Qualcomm ogłosił dziś nową platformę obliczeniową opartą na ARM o nazwie Snapdragon 7c Gen 2, przeznaczoną do laptopów z niższej półki.

Qualcomm Snapdragon 7c Gen 2 to nowy SoC dla laptopów z windows na ARM

Snapdragon 7c Gen 2 jest w zasadzie podkręconą wersją oryginalnego chipsetu Snapdragon 7c wydanego w 2019 roku. Ma dwa rdzenie Kryo 468 (Cortex-A76), które działają z częstotliwością do 2,55 GHz i sześć rdzeni Cortex-A55 o mniejszej wydajności (ale i większej energooszczędności). Na pokładzie tego procesora znajdują się także GPU Adreno 618, DSP Hexagon 692, ISP Spectra 255 i modem Snapdragon X15 LTE. Nie należy się tu więc spodziewać typowego generacyjnego skoku wydajności, ale Qualcomm postawił wycisnąć ostatnie soki ze swojego układu Snapdragon 7c, zachowując jednocześnie energooszczędność przyjazną baterii. Warto zauważyć, że Qualcomm porównuje Snapdragona 7c z chipsetem MediaTek MT8183 oraz procesorami Intel Celeron N4020 i N5030. Wydajność powinna być porównywalna z tymi alternatywami, ale firma twierdzi, że Snapdragon 7c jest do 60 procent bardziej efektywny, umożliwiając „wielodniową” żywotność baterii przy zwykłym użytkowaniu lub do 19 godzin ciągłego użytkowania.

Qualcomm ma nadzieję, że dzięki nowemu chipsetowi zachęci producentów do używania go w większej liczbie laptopów po tym, jak pierwsza generacja nie przyciągnęła ich uwagi. Firma twierdzi, że Lenovo jako pierwsze wypuści nowe urządzenie oparte na Snapdragonie 7c Gen 2 jeszcze w tym roku. Ponieważ więcej osób niż kiedykolwiek pracuje i uczy się w domu, istnieje duże zapotrzebowanie na tego typu niedrogie komputery, więc wydaje się, że okoliczności są sprzyjające, ale zapewne lepszy efekt odniesionoby, gdyby takie urządzenia pojawiły się w ubiegłym roku (dziś większość zainteresowanych kupiła już nowego laptopa). Deweloperzy zainteresowani tworzeniem lub przenoszeniem aplikacji na Windows 10 na ARM mogą otrzymać nowy zestaw programistyczny Snapdragon, który powinien zostać udostępniony tego lata. Ceny i dokładna data premiery zostaną ogłoszone podczas imprezy Microsoft Build pod koniec tego tygodnia. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm Snapdragon 7c Gen 2 to nowy SoC dla laptopów z Windowsem na ARM

 0