Qualcomm uważa, że jego procesory wyprą produkty Intela w laptopach

Qualcomm uważa, że jego procesory wyprą produkty Intela w laptopach

Qualcomm pragnie uszczknąć Intelowi udziałów w rynku komputerów osobistych. Firma chciałaby tego dokonać za sprawą nowych komputerów z Windows 10 opartych na zintegrowanych układach Snapdragon. Dowiedzieliśmy się przy okazji kto będzie producentem pierwszych laptopów tego typu.

Dzisiaj w trakcie targów Computex amerykańska korporacja podała pierwsze szczegóły swojej ekspansji na rynek PC. Dowiedzieliśmy się od niej na temat ich hardware'owych partnerów. Producenci tacy, jak HP, Asus oraz Lenovo opracują nowe laptopy wyposażone w SoC Snapdragon 835 wraz z CPU Kryo 280 oraz GPU Adreno 540 oraz modułem X16 LTE. Dzięki temu rozwiązaniu ukażą się urządzenia niezwykle lekkie i o smukłych obudowach, niewymagające głośnego, aktywnego chłodzenia, a także zapewniające długi czas pracy. Co więcej, Qualcomm obiecuje 50% lepszą wydajność energetyczną niż produkty Intela i chwali się, że średni czas pracy będzie wynosił 20 godzin, wraz z technologią Connected Standby, nieprzerwaną synchronizacją danych czy też funkcją aktywnego nasłuchu wirtualnego asystenta, Cortany.

Marki Windows i Intel były do tej pory synonimami środowiska PC - do tego stopnia, że powstał nawet skrót "Wintel". Czy Qualcommowi uda się zaburzyć dotychczasowy status quo? 

Poza tym, dzięki zintegrowanemu modemowi LTE komputery z procesorami ARM nie będą musiały polegać na żadnym dodatkowym urządzeniu ani akcesorium aby zapewnić sobie dostęp do Internetu, a Intel takiej funkcjonalności nie jest w stanie zapewnić w standardzie. Technologia X16 LTE zapewni nawet przepustowość do 1 Gbps. Wraz z możliwością korzystania z pełnoprawnego Windowsa 10 z emulacją środowiska x86 - w tym także z aplikacji Win32 - będzie to niezwykle atrakcyjna alternatywa dla osób pragnących wzbogacić mobilny styl życia o dostęp do profesjonalnych rozwiązań kojarzonych przeważnie z laptopów czy desktopów. Wszak z Windows 10 będziemy mogli skorzystać w całej gamie produktów przenośnych - nie tylko notebooków i tabletów, a będzie można je dodatkowo podłączyć do zewnętrznych ekranów i korzystać z myszek oraz klawiatur. Qualcomm daje sygnał Intelowi, że zamierza pozbawić go supremacji na rynku PC. Gigant rynku mobilnego sądzi, że jego produkty będą bardziej przenośne, przystępne cenowo i tym sposobem zagrożą procesorom firmy z Santa Clara.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm uważa, że jego procesory wyprą produkty Intela w laptopach

 0