Qualcomm przedstawił raport finansowy za miniony kwartał, w którym osiągnął imponujący rezultat. W okresie od października do grudnia 2020 roku przychód producenta wzrósł o 62% wynosząc 8,2 mld dolarów, a dochód netto zwiększył się o 165% z 925 milionów dolarów do 2,455 miliardów dolarów. Qualcomm dostarcza układy wiodącym dostawcom smartfonów na rynku, ale w kwestii ich produkcji polega m.in. na TSMC. Oczywiście duże znaczenie w osiągnięciu tych wyników miała pandemia COVID-19, dzięki której zyskała większość przedstawicieli branży technologicznej ze względu na wprowadzone ograniczenia i zainteresowanie klientami nowymi urządzeniami. Jednocześnie amerykańskie przedsiębiorstwo ostrzegło, że ma problemy z zaspokojeniem popytu sygnalizując, że globalny niedobór półprzewodników rośnie.
Qualcomm przedstawił raport finansowy za miniony kwartał, który wyglądają dość imponująco. W okresie od października do grudnia 2020 roku przychód producenta wzrósł o 62% wynosząc 8,2 mld dolarów, a dochód netto zwiększył się o 165% z 925 milionów dolarów do 2,455 miliardów dolarów.
Podmioty tworzące chipy dla Qualcomma robią co mogą, ale jak dotąd nie potrafią całkowicie sprostać przytoczonemu popytowi. Na te problemy narzekał ostatnio np. sektor motoryzacyjny. Kiedy pandemia koronawirusa uderzyła po raz pierwszy w 2020 roku wówczas zamówienia na procesory spadły, jednak wszystko uległo zmianie za sprawą przejścia firm oraz szkół na prace i naukę zdalną. Przyszły dyrektor generalny Qualcomma, Cristiano Amon przyznał, iż zamówienia na układy do komputerów dedykowanych samochodom oraz wielu innym urządzeniom podłączonym do internetu zalewają branżę, która opiera się głównie na paru fabrykach w Azji. Dodał, że podaż powinna się poprawić w drugiej połowie 2021 roku, aczkolwiek czy tak rzeczywiście będzie dopiero się przekonamy.
Przedsiębiorstwo przedstawiło także optymistyczne prognozy na najbliższy kwartał. Co ciekawe Apple przyznał, że nie jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu na iPhone'a 12 z powodu "ograniczonej dostępności niektórych komponentów" i tutaj należy zaznaczyć, iż Qualcomm jest głównym dostawcą modemu 5G dla smartfonu korporacji z Cupertino. Oprócz tego General Motors, jeden z największych producentów samochodów na świecie, ograniczy produkcję w trzech fabrykach z tego samego powodu - braku wystarczającej liczby komponentów.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm zalicza udany kwartał. Firma ma problemy z zaspokojeniem popytu