Radeon 780M iGPU na APU Ryzen 8700G podkręcony do 3,3 GHz. Ogromny skok wydajności

Radeon 780M iGPU na APU Ryzen 8700G podkręcony do 3,3 GHz. Ogromny skok wydajności

Wiemy już, że nowe APU Ryzen 7 8700G od AMD pozytywnie reaguje na szybką pamięć DDR5. Teraz mamy lepsze pojęcie o tym, co jest możliwe po podkręceniu iGPU, a także o tym, co jest możliwe po połączeniu podkręconego iGPU z podwyższonymi częstotliwościami CPU i wysokowydajną pamięcią.

Overclocker SkatterBencher postanowił sprawdzić nowość AMD, korzystając z różnych technik. W tym celu wykorzystał płytę główną ASUS ROG Strix X670E-I Gaming WiFi i pamięć RAM G.Skill Trident Z5 DDR5-6400, a operacja rozpoczęła się od włączenia Precision Boost Overdrive (PBO) 2 i AMD Expo, co zwiększyło wydajność w niektórych testach o ponad 26 procent.

Następnie SkatterBencher zwiększył częstotliwość grafiki za pomocą PBO i przełączył się na ustawienie Expo Tweaked dla pamięci. Zmiany te zapewniły jedynie niewielki wzrost wydajności w porównaniu z poprzednimi ustawieniami. Następnym krokiem było ręczne podkręcanie, co przełożyło się na nieco lepsze rezultaty. SkatterBencher był w stanie wykręcić Radeona 780M tak, by stabilnie działał z prędkością 3,15 GHz przy 1,2 V, co zapewniło 39,09% poprawę w AI Benchmark w porównaniu z konfiguracją fabryczną.

W pełni podkręcony (ale nie do końca stabilny) system uzyskał wynik Furmark 1080P, który był o 61,14 procent wyższy w porównaniu do konfiguracji fabrycznej.

Overclocker na tym jednak nie poprzestał i następnie zastosował ustawienia ze swojego poprzedniego poradnika, aby podkręcić CPU do 5350 MHz, co wycisnęło nieco większą wydajność z systemu. Na koniec wymieniono pamięć na szybszy zestaw z lepszymi timingami. Chociaż platforma nie była do końca stabilna (potrzeba byłoby więcej czasu, aby zlokalizować przyczynę niestabilności), zabiegi te pokazały korzyści związane z wydajnością wynikające ze zwiększania taktowania.

Radeon 780M

W pełni podkręcony (ale nie do końca stabilny) system uzyskał wynik Furmark 1080P, który był o 61,14 procent wyższy w porównaniu do konfiguracji fabrycznej. W Shadow of the Tomb Raider podkręcony system był o 50 procent szybszy, a w Returnal był o 48,15 procent wydajniejszy. To poziom praktycznie GeForce'a GTX 1650 Ti. Szczytowa moc wzrosła jednak do 177 W. 

Radeon 780M

Ostatecznie SkatterBencher stwierdził, że nie był pod wielkim wrażeniem możliwości podkręcania iGPU Radeon 780M. Powiedział, że jest to częściowo spowodowane fabryczną maksymalizacją częstotliwości przez AMD – co w sumie można uznać za zaletę. Z drugiej strony, specjalista od OC był miło zaskoczony reakcją systemu na szybsze pamięci i wierzy, że doświadczony użytkownik może wycisnąć z nowego APU AMD znacznie więcej.

Radeon 780M

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Radeon 780M iGPU na APU Ryzen 8700G podkręcony do 3,3 GHz. Ogromny skok wydajności

 0