Radeon RX 590 - Polaris 30 z wysokimi taktowaniami. Jak wypada wydajność?

Radeon RX 590 - Polaris 30 z wysokimi taktowaniami. Jak wypada wydajność?

W ostatnim czasie w sieci pojawiło się kilka wycieków odnośnie autorskich wariantów karty graficznej Radeon RX 590 od partnerów AMD i choć jej specyfikacja wydaje się być w zasadniczej części bardzo zbliżona do modelu Radeon RX 580, to jednak dotychczas nie poznaliśmy jej częstotliwości taktowania GPU. Jest to o tyle interesujące, że karta ta otrzymać ma odświeżony procesor graficzny Polaris 30, bazujący na 12 nm procesie litograficznym (zamiast 14 nm). Na szczęście, dobrze znany w branży Tum Apisak, dostarczył nam właśnie informacji o zegarach dwóch modeli, choć trzeba zaznaczyć, że te najpewniej zostały fabrycznie podkręcone przez producentów. Zanim przejdziemy do tych danych, warto przypomnieć, że Polaris 30 oferować ma 2304 procesory strumieniowe, 144 jednostki TMU i 32 ROP. Jeśli zaś chodzi o VRAM, spodziewać mamy się 8 GB pamięci GDDR5 taktowanych zegarem 8000 MHz, które obsłużone zostaną przez 256-bitową magistralę.

Radeon RX 590 powinien stanowić mocną konkurencję dla GeForce'a GTX 1060 6 GB, a jeśli cena będzie niższa, to AMD na szansę zgarnąć dla siebie duży kawałek tortu w okresie przedświątecznych zakupów. 

Radeon RX 590 - Polaris 30 z wysokimi taktowaniami. Jak wypada wydajność?

Tym samym wzrost wydajności względem poprzednika, wynikać będzie przede wszystkim z optymalizacji architektury oraz przejścia na nieco niższą litografię, choć nie należy się tu spodziewać dużego skoku w porównaniu do RX 580. Od jakiegoś czasu wiemy, że zarówno PowerColor, jak i XFX, szykują autorskie warianty Radeon RX 590. W przypadku tego pierwszego producenta będzie to Radeon RX 590 Red Devil, który taktowany ma być maksymalnym zegarem 1576 MHz, a w przypadku modelu XFX prędkość ta wynosić ma 1580 MHz. W tym samym czasie dostrzeżono jednak dwie karty tych samych marek pracujących z wyższymi częstotliwościami, wynoszącymi odpowiednio 1645 MHz i 1680 MHz. Na chwilę obecną nie mamy pewności, czy chodzi tu o inne, fabrycznie podkręcone warianty RX 590, czy może te same karty po manualnym podkręceniu, choć trzeba przyznać, że wygląda to obiecująco i daje nadzieję na uzyskanie nawet powyżej 1700 MHz.

ZobaczSapphire Radeon RX 590 Nitro+ zaprezentowany na zdjęciach

Jeśli informacje te się potwierdzą, to oznaczać może, że Radeony RX 590 mogą zapewnić większą przewagę nad poprzednikami niż nam się pierwotnie wydawało (dla porównania, prędkość Boost dla referenta RX 580 wynosi 1340 MHz). W teście 3DMark Fire Strike Extreme nowa karta uzyskała wynik graficzny 7350 punktów, czyli wyraźnie lepszy od jej bezpośredniego konkurenta, czyli GeForce’a GTX 1060 6 GB (w wersji referencyjnej), a RX 590 pobił nawet Radeona R9 Fury X, czyli flagowca Czerwonych sprzed kilku lat. Tym samym, AMD może wkrótce dostarczyć na rynek bardzo ciekawą opcję dla osób poszukujących czegoś ze średniej półki cenowej, ponieważ cena tego modelu wynosić ma 250-300 USD. Premiera spodziewana jest 15 listopada, więc za tydzień o tej porze wszystko powinno być już jasne.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Radeon RX 590 - Polaris 30 z wysokimi taktowaniami. Jak wypada wydajność?

 0