Radeon RX 6600 i RX 6600 XT - przeciek potwierdza szybką premierę. Czego możemy się spodziewać

Radeon RX 6600 i RX 6600 XT - przeciek potwierdza szybką premierę. Czego możemy się spodziewać

Od jakiegoś czasu wiemy, że Radeon RX 6600 i RX 6600 XT wkrótce zostaną zaprezentowane przez AMD i wydaje się, iż ich premiera jest już naprawdę nieodległa. PowerColor umieścił obie karty na swojej stronie internetowej i choć nie ujawnił szczegółów, takich jak specyfikacje lub konkretne daty premiery, to jednak poprzednie przecieki zdradzają, czego możemy się po nich spodziewać. Portal VideoCardz zauważył oba niepublikowane produkty AMD na stronie internetowej tajwańskiego producenta, co potwierdza, że nie powinniśmy długo czekać na oficjalny debiut. Tym bardziej że następuje to dwa tygodnie po tym, jak Gigabyte przesłał sześć kart Radeon RX 6600 XT na stronę Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej (EEC). W maju wyciekło również zdjęcie karty.

PowerColor Radeona RX 6600 i RX 6600 XT umieścił obie karty na swojej stronie internetowej

Oczekuje się, że Radeon RX 6600 XT będzie oparty na procesorze graficznym Navi 23, który można znaleźć w kartach Radeon Pro W6600 i RX 6600M (mobilny model). Będzie to grafika ze średniej półki cenowej, która prawdopodobnie ma konkurować z GeForcem RTX 3060. GPU wyposażone będzie tu najprawdopodobniej w do 28 jednostek obliczeniowych (CU), 2048 jednostek cieniujących, 32 MB pamięci podręcznej Infinity Cache i 8 GB pamięci GDDR6 na 128-bitowej magistrali. Karta może rozpędzać się aż do 2,9 Ghz przy niskim poborze mocy wynoszącym około 90-100 W. Szefowa AMD Lisa Su powiedziała wcześniej, że referencyjna karta graficzna z pojedynczym wentylatorem z serii Radeon RX 6000, podobno oparta na GPU Navi 23, zadebiutuje w pierwszej połowie roku. Nie udało się dotrzymać tej obietnicy, ale wygląda na to, że opóźnienie nie będzie długie i że wkrótce Radeon RX 6600 i RX 6600 XT pojawią się na sklepowych półkach (choćby na moment, dopóki się nie wyprzedadzą).

Poznaliśmy kolejne szczegóły układu AMD Navi 23, GPU, które napędzać będzie serię Radeon RX 6600

W zeszłym tygodniu w sieci pojawił się również render prasowy Radeona RX 6600 XT, który ujawnia wygląd tej karty graficznej, potwierdzając kompaktową konstrukcję z pojedynczym wentylatorem. Wydaje się, że to dobry czas na wprowadzenie nowego produktu na rynek GPU. Niestabilny sektor kart graficznych, który od dłuższego czasu borykał się z problemami z dostępnością i zawyżonymi cenami, wreszcie wykazuje oznaki poprawy, w czym ogromnie pomogło chińskie tłumienie kopania kryptowalut, co doprowadziło do wyprzedaży używanych kart. Odnotowaliśmy również spadające ceny i lepszą dostępność w Niemczech, więcej środków zapobiegających spekulacji, NVIDIĘ zwiększającą podaż RTX 3060 i spadające średnie ceny sprzedaży na eBayu.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Radeon RX 6600 i RX 6600 XT - przeciek potwierdza szybką premierę. Czego możemy się spodziewać

 0