Radeon RX 6900 XT jednak doczeka się autorskich wersji? Te pojawić mają się dopiero w 2021 roku

Radeon RX 6900 XT jednak doczeka się autorskich wersji? Te pojawić mają się dopiero w 2021 roku

Jak twierdzi rosyjski portal Overclockers.ru, AMD zmieniło zdanie i dało swoim partnerom zielone światło na opracowanie autorskich wariantów karty graficznej Radeon RX 6900 XT. Dotychczas model ten trafić miał do sprzedaży jedynie w referencyjnej wersji, ale wydaje się, że to już nieaktualne, gdyż jak czytamy w artykule, popularni producenci już szykują swoje wersji grafiki z GPU Navi 21 XTX. Niemniej jednak, w związku z ograniczonym czasem, jaki otrzymali oni od czerwonej ekipy, pierwsze autorskie wersje Radeona RX 6900 XT nie będą gotowe na premierę tej karty, która odbędzie się w najbliższy wtorek, a przyjdzie nam na nie poczekać do początku 2021 roku. Jak na razie AMD nie zabrało jeszcze oficjalnie głosu w tej sprawie, ale od jakiegoś czasu spekulowało się, że firma pozwoli na autorskie warianty swojego flagowca, a docierały do nas nawet przecieki od partnerów w tym temacie.

AMD podobno dało swoim partnerom zielone światło na opracowanie autorskich wariantów karty graficznej Radeon RX 6900 XT.

Nie wiadomo jednak, czemu AMD jeszcze nie potwierdziło autorskich kart Radeon RX 6900 XT, ale MyDrivers sugeruje, że może chodzić tu o bardzo ograniczone nakłady GPU Navi 21. Oznaczałoby to bowiem jeszcze większą presję na firmę, która obecnie ma spore trudności, by sprostać popytowi nie tylko ze strony klientów, ale i sklepów oraz oczywiście partnerów. Ci ostatni nie powinni mieć żadnych problemów, by zaadaptować nowe modele RX 6900 XT w ramach designu wypuszczonych już kart z serii RX 6800 XT. W obu przypadkach otrzymujemy bowiem te same częstotliwości zegarów oraz limit mocy. Flagowiec posiada jednak wyższy limit taktowania GPU i według oficjalnej specyfikacji wymaga mocniejszego zasilacza (850 W) niż RX 6800 XT (750 W). 

Przypominamy, że oficjalna data premiery karty graficznej Radeon RX 6900 XT to 8 grudnia. Model ten wyposażony będzie w 80 jednostek obliczeniowych CU z 5120 procesorami strumieniowymi. Jego sercem jest w pełni odblokowany układ graficzny Big Navi, a model ten rywalizować będzie na rynku z GeForcem RTX 3090 od NVIDII. Według wewnętrznych benchmarków AMD, zapewnia on porównywalną wydajność, ale jest wyraźnie tańszy. Za flagowego Radeona zapłacimy bowiem 999 USD, kiedy sugerowana cena za topowego GeForce’a to 1499 USD. Na chwilę obecną nie wiemy, ile kart trafi na rynek, ale spodziewać można się, że błyskawicznie się wyprzedzą.           

Pokaż / Dodaj komentarze do: Radeon RX 6900 XT jednak doczeka się autorskich wersji? Te pojawić mają się dopiero w 2021 roku

 0