Radeon RX 7900 XT - producenci mają wykręcać kosmiczne prędkości na nowym flagowcu AMD

Radeon RX 7900 XT - producenci mają wykręcać kosmiczne prędkości na nowym flagowcu AMD

Nadchodząca referencyjna karta graficzna AMD Radeon RX 7900 XT może być prawdziwym monstrum pod względem wydajności, a jednocześnie ma też pobierać znacznie mniej energii w porównaniu z rywalem ze stajni NVIDII.

Flagowy Radeon RX 7900 XT oparty na architekturze RDNA 3 i GPU Navi 31 powinien rywalizować z nadchodzącą kartą graficzną GeForce RTX 4080 16 GB od NVIDII, a niewykluczone, że podejmie też rękawicę z topowym GeForcem RTX 4090. Najnowsze przecieki wskazują jednak, że w porównaniu do kart Zielonych, topowy model AMD pobierać będzie mniej, a nawet znacznie mniej energii. 

Radeon RX 7900 XT może być prawdziwym monstrum pod względem wydajności, a jednocześnie ma też pobierać znacznie mniej energii od konkurencji.

Oczekuje się, że nowa karta graficzna GeForce RTX 4090 będzie domyślnie zużywać ponad 450 W, a w trybie OC dla autorskich wariantów wartość ta wzrosnąć może do 660W+. W obliczu trwającego kryzysu energetycznego nie wygląda to najlepiej. Oczekuje się, że RTX 4080 16 GB podobno ma domyślne TGP na poziomie 340 W i do 516 W dla podkręconych modeli. 

Radeon RX 7900 XT - producenci mają wykręcać kosmiczne prędkości na nowym flagowcu AMD

Schemat PCB Radeona RX 7900 XT opbulikowany przez Igor's LAB

Moore's Law is Dead rozmawiało z kilkoma źródłami, potwierdzając kilka plotek, w tym fakt, że karty GeForce RTX 40 podobno leżą w magazynach na Tajwanie od sierpnia, a przy okazji zasięgnął języka w temacie Radeona RX 7900 XT. Informatorzy mieli przekazać Tomowi z MLiD, że Radeon RX 7900 XT ma mieć TDP na poziomie 400 W w przypadku referenta, a najmocniejsze wersje będą miały do dyspozycji 525 W (450 W + 75 W ze złącza PCIe). 

Tom kontynuował, że jeśli partnerzy chcą jednak podnieść taktowanie Navi 31 do kosmicznych wartości (a są podobno tacy), to mają wolną rękę, ale poniosą koszty chłodzenia (taktowanie GPU na wyższe poziomy zużyje więcej energii, więcej mocy = więcej ciepła, więcej ciepła = wymagane lepsze chłodzenia), ale biorą za to odpowiedzialność, co oznacza, że jeśli pojawią się problemy, to oni będą odpowiedzialni za gwarancję, a nie AMD. Czerwoni ewidentnie nie chcą być kojarzeni z przegrzewającymi się GPU, dlatego umywają ręce. 

Pierwsze źródło powiedziało MLiD, że partnerzy AMD pracują nad autorskimi kartami graficznymi Radeon RX 7900 XT, które zużywają ponad 400 W. Drugie źródło zdradziło, że referencyjna karta graficzna AMD RX 7900 XT będzie wykorzystywać chłodzenie powietrzem i pozostanie poniżej 350 W. To źródło dodało, że partnerzy mogą jednak zaszaleć, ponieważ 5 nm litografia „daje dużo miejsca na podkręcanie GPU, jeśli zapewni się odpowiednie chłodzenie”. Trzecie źródła ujawniło zaś, że Radeon RX 7900 XT ma pobierać poniżej 375 W, ale nieco powyżej 300 W. W każdym scenariuszu jest to zdecydowanie mniej niż we flagowcu NVIDII. 

Czekamy zatem na więcej szczegółów i przede wszystkim konkrety na temat wydajności nowych kart AMD. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Radeon RX 7900 XT - producenci mają wykręcać kosmiczne prędkości na nowym flagowcu AMD

 0