Raport zespołu moderacji pokazuje skalę cenzury Facebooka. Ponad milion samych odwołań...

Raport zespołu moderacji pokazuje skalę cenzury Facebooka. Ponad milion samych odwołań...

Rada Nadzorcza Facebooka (czyli zespół moderatorów) ujawnia, że w ciągu niecałego roku otrzymali ponad milion odwołań w sprawie ocenzurowanych wpisów, a jest to zapewne kropla w morzu ich całej działalności. Pokazuje to skalę moderacji i cenzury na Facebooku.

Rada Nadzorcza Facebooka to organ, który podejmuje precedensowe decyzje dotyczące moderacji treści na platformach i dokonuje przeglądu decyzji dotyczących moderowania treści platformy Meta. Przygotowany coroczny raport ujawnia, że Meta otrzymała ponad milion odwołań od decyzji dotyczących moderacji treści między październikiem 2020 r. a grudniem ubiegłego roku. Dokładnie łączna liczba odwołań wyniosła 1 152 181, co średnio daje 2649 spraw dziennie. Tyle wpisów podlega moderacji, a to tylko kropla w morzu, bo liczby mówią tylko o tych, którzy nie zgadzają się z decyzją Facebooka. Można zakładać, że cenzurowanych treści jest znacznie więcej - w końcu nie każdy się odwołuje.

Facebook opublikował coroczny raport dotyczący działalności zespołu moderatorów na platformach społecznościowych.

Raport Rady Nadzorczej podkreśla wysoki poziom cenzury ze strony firm zajmujących się mediami społecznościowymi. "Spośród zgłoszonych spraw 99% dotyczyło treści na Facebooku, a tylko 1% dotyczyło treści na Instagramie" – czytamy w raporcie. Dokument mówi, że w drugim kwartale ubiegłego roku "po tym, jak użytkownicy dostali możliwość wysyłania zgłoszeń do Rady w celu usunięcia treści innych osób, 94% odwołań użytkowników dotyczyło przywrócenia treści na Facebooku lub Instagramie". 49% odwołań pochodziło od użytkowników w samych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Po tym, jak użytkownikom pozwolono zgłaszać Radzie treści opublikowane przez innych użytkowników, liczba odwołań wzrosła o 64%. Firma twierdzi, że więcej nż 8 na 10 odwołań dotyczy przywrócenia treści, które według standardów Meta podpadają pod nękanie, mowę nienawiści lub przemoc.

Największa liczba spraw wniesionych w ciągu tygodnia wyniosła 32 000, w tygodniu rozpoczynającym się 30 sierpnia 2021 r. Rada Nadzorcza twierdzi, że wspiera wolność słowa, będąc "niezależną kontrolą moderacji treści Meta". W kontekście działań Facebooka nieco zabawne wydają się stwierdzenia, że moderacja "będzie dokonywać neutralnych, niezależnych osądów i bezstronnie podejmować decyzje".

Zobacz także:

 

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Raport zespołu moderacji pokazuje skalę cenzury Facebooka. Ponad milion samych odwołań...

 0