Raspberry Pi 4 Model B - nowa wersja ze wsparciem dla wideo 4K i nie tylko

Raspberry Pi 4 Model B - nowa wersja ze wsparciem dla wideo 4K i nie tylko

Miniaturowe komputerki Raspberry Pi powstały przede wszystkim jako platforma do nauki podstaw informatyki, ale zyskały ogromną popularność wśród domowych majsterkowiczów-programistów, którzy wykorzystują te urządzenia do bardzo szerokiego spektrum zastosowań. Na rynku wysypało więc podobnych produktów, które nierzadko oferują większe możliwości od popularnych „malinek”, ale brytyjski producent postanowił podnieść poprzeczkę i wypuścił właśnie nową wersję swojego sprzętu - Pi 4 Model B. Ten skierowany jest do osób oczekujących mocniejszej specyfikacji i większej funkcjonalności od tego typu komputerów, dlatego też twórcy chwalą się „przełomowym” skokiem w zakresie wydajności, szczególnie w zakresie multimediów.

Brytyjski producent postanowił podnieść poprzeczkę i wypuścił właśnie nową wersję swojego sprzętu - Pi 4 Model B.

I tak, dzięki nowemu czterordzeniowemu (Cortex-A72) procesorowi od Broadcom (ten taktowany jest zegarem 1,5 GHz), Raspberry Pi 4 Model B doczekał się dekodowania obrazu za pomocą standardu H.265, a na pokładzie znajdziemy także dwa porty micro-HDMI, do 4 GB pamięci RAM typu LPDDR4 (jeszcze wrócimy do tej kwestii) czy też wsparcia dla wyjścia wideo 4K w 60 kl./s. Tym samym, nowy model posłużyć może nawet jako samodzielnie zrobiony hub do multimediów, a Raspberry Pi Foundation twierdzi nawet, że jego nowy komputerek jest na tyle wydajny, że może rywalizować z najbardziej podstawowymi pecetami x86. Odświeżenia doczekały się też obsługiwane łączności i urządzenia wspiera Bluetooth 5.0 i dwa porty USB 3.0 (prócz dwóch USB 2.0). Poza tym, Pi 4 Model B pochwalić może się Wi-Fi w standardzie802.11ac oraz gigabitowym złączem Ethernet.   

Wracając do kwestii RAM-u, nowy model dostępny jest w kilku konfiguracjach pamięci operacyjnej, które oczywiście różnią się ceną. I tak, za najbardziej podstawowy wariant z 1 GB RAM na pokładzie zapłacimy 35 USD, czyli tyle samo, co za poprzednika. Jeśli jednak chcemy zdecydować się na wersję z 2 GB RAM-u, to musimy dopłacić 10 USD (45 USD), a za 55 USD otrzymamy najmocniejszy wariant z 4 GB. To wciąż niewielkie kwoty, jak na możliwości tego komputerka, a warto zastanowić się nad mocniejszymi konfiguracjami, jeżeli chcemy uruchomić na nim Windowsa lub inne bardziej wymagające oprogramowanie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Raspberry Pi 4 Model B - nowa wersja ze wsparciem dla wideo 4K i nie tylko

 0